Francuzi szukają finansowania instalacji OZE w Europejskim Banku Inwestycyjnym

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) rozważa wniosek dotyczący finansowania francuskich projektów wiatrowych off-shore Saint-Nazaire i Fecamp. EDF i Enbridge odpowiedzialne są za opracowanie projektów Saint-Nazaire i Fecamp o mocy odpowiednio 480 MW i 498 MW. Systemy znaleźć mają się u wybrzeży francuskiego Atlantyku.

Deweloperzy złożyli wniosek do banku o wsparcie o nieujawnionej wysokości. Uzasadniają to tym, że morskie projekty energetyki wiatrowej wspierają unijne i krajowe cele w zakresie energii odnawialnej, przyczyniając się jednocześnie do bezpieczeństwa dostaw energii i realizacji celów środowiskowych.

EBI wymaga od deweloperów zapewnienia, że kontrakty na realizację projektu były przydzielane w formie przetargów, zgodnie z odpowiednimi obowiązującymi przepisami UE dotyczącymi zamówień, wykładnią Trybunału Sprawiedliwości UE i wraz z publikacją ogłoszeń o przetargach w Dzienniku Urzędowym UE.

Tymczasem francuska Rada Najwyższa ma niebawem wydać ostateczną decyzję dotyczącą koncesji na powstanie farmy Saint-Nazaire. Jeśli koncesja zostanie przyznana, to projekt może zdobyć finansowanie w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Uruchomienie systemów energetycznych planowane jest na rok 2022 lub 2023.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Najwięcej płacimy za wodę i odprowadzanie ścieków

Opłaty za wodę i ścieki pochłaniają 47% naszych wydatków na usługi komunalne. W ostatnim czasie ceny wzrosły aż o 7%. Najwięcej płacą mieszkańcy województwa śląskiego i lubuskiego. Za to z najniższych opłat mogą się cieszyć mieszkańcy województwa podlaskiego i podkarpackiego. Wszystkie dane dotyczące usług komunalnych zebrała firma Curulis w rankingu „Wydatki mieszkańców na usługi komunalne”.