Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fundamenty morskich farm wiatrowych staną się bezpiecznymi schronieniami dla koralowców?

Morskie farmy wiatrowe schronienie dla koralowców

Fundamenty morskich farm wiatrowych staną się bezpiecznymi schronieniami dla koralowców?

Ørsted, najbardziej zrównoważona firma energetyczna na świecie, planuje hodowlę koralowców na fundamentach morskich turbin wiatrowych. Wraz z tajwańskimi partnerami Duńczycy chcą przetestować tego lata swój pomysł na tropikalnych wodach Tajwanu. To pierwszy na świecie projekt tego typu.

Reklama

Morskie farmy wiatrowe schronienie dla koralowców

Projekt ReCoral duńskiego koncernu energetycznego Ørsted ma na celu wdrożenie nieinwazyjnego zbierania koralowców wyrzucanych na brzeg oraz hodowanie zdrowych kolonii koralowców na fundamentach morskich turbin wiatrowych.

W pierwszej kolejności Duńczycy chcą ustalić, czy koralowce mogą być hodowane na fundamentach morskich turbin wiatrowych. Następnie zbadają wpływ takiego działania na bioróżnorodność gatunków na danym obszarze.

Według Programu Ochrony Środowiska ONZ rafy koralowe stanowią siedlisko dla około 32% wszystkich gatunków morskich i przynoszą bezpośrednie lub pośrednie korzyści dla 1 miliarda ludzi na całym świecie.

Znaczenie i ochrona koralowców

Globalne ocieplenie powoduje wzrost temperatury powierzchni morza, co prowadzi do zamierania raf koralowych. Śmierć tropikalnych ekosystemów raf koralowych przyczynia się do globalnego kryzysu bioróżnorodności.

Ekspansja morskiej energii wiatrowej ma kluczowe znaczenie dla rozwiązania tych związanych ze sobą kryzysów. W lokalizacjach morskich farm wiatrowych położonych dalej od brzegu temperatury są bardziej stabilne, co zapobiega ekstremalnym wzrostom temperatury, co może zaszkodzić koralowcom.

Koralowce będą rosły blisko powierzchni wody, dzięki wystarczającej ilości światła słonecznego. W 2020 roku biolodzy i specjaliści morscy z Ørsted połączyli siły z prywatnymi i akademickimi ekspertami ds. koralowców, aby dopracować i przetestować koncepcję. W 2021 roku zespół ReCoral po raz pierwszy z powodzeniem wyhodował młode koralowce na podwodnych stalowych i betonowych podłożach farm wiatrowych.

W czerwcu tego roku na morskich farmach wiatrowych Greater Changhua na Tajwanie rozpoczną się testy koncepcji na czterech oddzielnych fundamentach farm wiatrowych.

– Jeśli odniesiemy sukces z ReCoral, a koncepcja okaże się skalowalna, ta innowacja firmy Ørsted może mieć znaczący pozytywny wpływ na bioróżnorodność oceanów mówi Mads Nipper, prezes grupy i dyrektor generalny Ørsted.

Zobacz więcej planów duńskiej firmy:

źródło i zdj. główne: orsted.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.