Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gazy cieplarniane? Za emisję 1/3 odpowiada 20 spółek

Gazy cieplarniane? Za emisję 1/3 odpowiada 20 spółek

Organizacja Climate Accountability Institute opublikowała przygnębiające dane. Za emisję 1/3 gazów cieplarnianych odpowiada 20 światowych spółek. Na trzecim miejscu rosyjski Gazprom.

Reklama

Z raportu wynika, że 20 spółek, które zajmują się branżą wydobywczą, to od 1965 roku najwięksi truciciele. Odpowiadają za emisję 480 miliardów ton dwutlenku węgla i metanu – w raporcie to 35,45 proc. wszystkich emisji.

Sebastian Miedoń w swoim tekście opublikowanym na portalu smoglab.pl pyta o zbiorową odpowiedzialność spółek za degradację środowiska: „Oczywiście, bezpośrednio emisje zostały spowodowane przez ich klientów, od indywidualnych odbiorców, po inne przedsiębiorstwa wykorzystujące paliwa kopalne. Kwestia odpowiedzialności moralnej za spalanie paliw kopalnych, które wydobywają największe spółki, jest więc może i nieco kontrowersyjna. Nie ma jednak raczej nic kontrowersyjnego w stwierdzeniu, że spółki te dysponują ogromnym potencjałem, jeśli chodzi o kształtowanie przyszłości: od postaw klientów, choćby poprzez działania PR-owe, po oddziaływanie swoimi politykami na sytuację na globalnym rynku paliw (tak płynnych, jak i kopalnych)”.

12 spółek to spółki państwowe – trudno nie zwrócić uwagi na to, że obywatele mogą mieć wpływ na ich działalność. Wystarczy wnikliwie przejrzeć programy wyborcze poszczególnych partii i ich deklaracje dotyczące walki o ochronę środowiska. Za decyzjami związanymi z zahamowaniem kryzysu klimatycznego stoją konkretni politycy, więc warto brać pod uwagę ich pogląd na rozwiązanie tych kwestii.

Oto lista z raportu Climate Accountability Institute:

  1. Saudi Aramco, Arabia Saudyjska
  2. Chevron, USA
  3. Gazprom, Rosja
  4. ExxonMobil, USA
  5. National Iranian Oil Co., Iran
  6. BP, Wielka Brytania
  7. Royal Dutch Shell, Holandia
  8. Coal India, Indie
  9. Pemex, Meksyk
  10. Petroleos de Venezuela, Wenezuela
  11. PetroChina, Chiny
  12. Peabody Energy, USA
  13. ConocoPhillips, USA
  14. Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie
  15. Kuwait Petroleum Corp., Kuwejt
  16. Iraq Natinal Oil Co., Irak
  17. Total SA, Francja
  18. Sonatrach, Algieria
  19. BHP Billiton, Australia
  20. Petrobas, Brazylia

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.