Ghana ratyfikowała porozumienie o Światowym Sojuszu Solarnym

Parlament Ghany ratyfikował porozumienie dotyczące działania Międzynarodowego Sojuszu Solarnego (ISA). Organizacja ta to dobrowolne zrzeszenie państw, którego celem jest promowanie wykorzystania energii słonecznej na świecie. W maju, przy okazji dorocznego Zebrania Generalnego Afrykańskiego Banku Rozwojowego, Ghana podpisała umowę ramową i wstąpiła do ISA.

Ratyfikacja tej umowy ma dać Ghańczykom dostęp do czystej, taniej energii elektrycznej, ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i przyspieszyć rozwój OZE w tym kraju.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jedną z korzyści udziału w ISA jest możliwość otrzymania kredytu energii ze źródeł odnawialnych o wartości 10 miliardów dolarów, jakiego chcą udzielić Indie.

– Pragnę pogratulować Ministerstwu Energii za doprowadzenie tego projektu do końca. Są to owoce starań trwających od 2015 roku, gdy projekt ten się rozpoczął – skomentował były minister Kwabene Donkor.

Minister ds. Parlamentarnych, Osei Kye-Mensah Bonsu ponagla teraz ministerstwo i udziałowców do sporządzania odpowiednich umów, aby móc rozpocząć korzystanie z uczestnictwa w ISA.

Prezydent Ghany, Nana Addo Dankwa Akufo-Addo (na zdjęciu) skomentował, że jego rząd będzie w pełni swoich sił wspierał sektor prywatny w realizacji inwestycji w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, a także przyspieszał rozwój zdecentralizowanych, niewielkich instalacji tego rodzaju i rozwoju systemów off-grid oraz wyspowych.

Akufo-Addo dodał także, że zamierza wprowadzić nowe mechanizmy, które mają zwiększyć konkurencję na rynku energetycznym i uczynić go bardziej przejrzystym.