Globalna sprzedaż samochodów elektrycznych przekroczyła 4 miliony pojazdów

Bloomberg New Energy Finance (BNEF) informuje, że na przełomie sierpnia i września bieżącego roku globalna sprzedaż samochodów elektrycznych przekroczyła 4 miliony pojazdów. Podkreśla się, że ten poziom osiągnięto już w lipcu, jeśli do statystyk doda się także ilość sprzedanych autobusów elektrycznych.

Pierwszy milion sprzedaży EV na świecie zrealizowano w ciągu 60 miesięcy. Analitycy branży podkreślają, że kolejny milion samochodów EV sprzedano już ciągu kolejnych 17 miesięcy. Świadczy to o tym, że popularność zeroemisyjnych pojazdów wzrasta coraz szybciej. Poziom 5 milionów sprzedanych EV spodziewany jest w ciągu najbliższych 6 miesięcy – BNEF wskazuje datę na marzec 2019 roku.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Do końca czerwca 2018 roku sprzedano w sumie 3,5 milionów samochodów EV oraz 421 tysięcy elektrycznych autobusów, co daje ostatecznie 3,97 milionów pojazdów EV. Nie jest zaskoczeniem także, że Chiny są liderem w sprzedaży pojazdów elektrycznych – odpowiadają za 37% sprzedaży EV oraz od 2011 roku – 99% sprzedaży elektrycznych autobusów.

BNEF spodziewa się także znacznego wzrostu sprzedaży EV w skali światowej, ponieważ do końca 2018 roku będzie wiele premier elektryków na rynku EV. Dla przykładu w połowie 2019 roku będzie dostępna Tesla Model 3 w Europie – jest to jeden z najbardziej oczekiwanych modeli na Stary Kontynencie.

Źródło: BNEF