Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Graffiti, kurz i brud na przystankach… ochronią ptaki

Graffiti, kurz i brud na przystankach… ochronią ptaki

Z badań przeprowadzonych przez fundację „Szklane Pułapki” na południowych obszarach Polski wynika, że akty wandalizmu (do takich należy nielegalne graffiti), a także zaniedbania (kurz i brud) ograniczają ryzyko wypadków u ptaków.

Reklama

Nie od dziś wiadomo, że spore przeszklenia są zagrożeniem dla ptaków. Zwierzęta nie dostrzegają ich i dlatego często ulegają wypadkom. Teraz naukowcy postanowili rozłożyć te negatywne zjawiska na czynniki pierwsze. Co odkryli?

Brudne przystanki mniejszym zagrożeniem dla ptaków…

Badacze wykonali niemal 2,5 tysiąca kontroli na Dolnym Śląsku. Prowadzili je na 81 przystankach co ok. 10 dni (w ciągu całego roku). Odnotowywali ślady po kolizjach ptaków, a także martwe zwierzęta w pobliżu szyb. Stwierdzono 155 kolizji dotyczących siedemnastu gatunków ptaków. Według doktora dr hab. Michała Żmihorskiego rocznie może ginąć w ten sposób nawet 1 mln ptaków.

Najciekawszym odkryciem było stwierdzenie, że przystanki, których szyby były pokryte graffiti – a także te z kurzem lub błotem – charakteryzowały się znacznie mniejszą liczbą kolizji z ptakami. Dzięki aktywności graficiarzy, którzy pokrywają farbami znaczną powierzchnię szyb, przystanki stały się dla ptaków lepiej widoczne  – wyjaśniła dr Ewa Zyśk-Gorczyńska z fundacji „Szklane Pułapki” i Instytutu Ochrony Przyrody PAN.

Oczywiście nikt nie zachęca do wandalizmu czy zaniechania prac konserwacyjnych. Wyniki badań mogą być jednak podstawą do działań artystycznych i budowy przystanków z bardziej przemyślanym designem. 

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.