Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

GreenWay ma nowych inwestorów i 85 mln € na rozwój stacji ładowania

GreenWay ma nowych inwestorów i 85 mln € na rozwój stacji ładowania

GreenWay, jedna z większych firm z branży elektromobilności w Europie Środkowo-Wschodniej, otrzyma 85 mln € na inwestycje w rozwój firmy i sieci stacji ładowania. Na co zostaną przekazane środki?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Nowe inwestycje GreenWay

Inwestycja jest realizowana w dobie istotnych zawirowań i zmian na rynku, które świadczą o potrzebie wprowadzenia nowych rozwiązań w transporcie i energetyce. GreenWay pozyskał 85 mln € na dalszy rozwój od międzynarodowych funduszy inwestycyjnych specjalizujących się w projektach infrastrukturalnych: Helios Energy Investment oraz Generation Capital.

Pozyskany kapitał spółka przeznaczy na rozbudowę sieci stacji ładowania i rozwój potencjału technologicznego. Jest to największa znana inwestycja w elektromobilność w tym regionie Europy, oraz pierwsza, w której bierze udział międzynarodowy fundusz o charakterze infrastrukturalnym. Dzięki otrzymanym środkom GreenWay będzie mógł dalej odgrywać wiodącą rolę w transformacji transportu w kierunku zeroemisyjności.

Sieć GreenWay to obecnie 488 stacji ładowania oferujących głównie szybkie ładowanie samochodów elektrycznych. Z usług spółki korzysta aktualnie blisko 30 tys. zarejestrowanych klientów. GreenWay jest również operatorem infrastruktury ładowania należącej do wiodących marek, takich jak IKEA, Żabka, InPost, Mercedes i Kia.

Zawarcie umowy zbiega się w czasie z przyspieszeniem rozwoju rynku samochodów elektrycznych. W 2021 roku, już jeden na pięć sprzedanych samochodów w Europie posiadał napęd w pełni elektryczny, co pozwoliło na sprzedaż 2 mln sztuk pojazdów elektrycznych, podczas gdy w 2020 roku ilość ta wynosiła jedynie 1,3 mln sztuk.

GreenWay wraz z nowo pozyskanymi akcjonariuszami widzi również ogromny potencjał rozwoju tego rynku w regionie, liczącym ponad 100 mln mieszkańców.

Rosnący rynek elektromobilności w Europie

Dodatkowym czynnikiem pozytywnie wpływającym na postrzeganie inwestycji jest bardzo szybko rosnący i konsolidujący się rynek infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych w Europie.

Znacząca część pozyskanego kapitału zostanie przeznaczona na dalszą rozbudowę firmy oraz sieci stacji ładowania. Będziemy również skupiać się na poprawie naszych możliwości technologicznych, które obecnie – obok fizycznej budowy infrastruktury – znajdują się w centrum naszej strategiipowiedział Peter Badik, Współzałożyciel i prezes zarządu GreenWay Holding

– Pozyskanie nowych inwestorów pozwoli nam znacząco przyspieszyć proces rozbudowy publicznej infrastruktury ładowania. Zamierzamy również pogłębić współpracę z biznesem i stać się partnerem pierwszego wyboru dla firm, które zamierzają przejść na elektromobilność i potrzebują kompleksowego wsparcia, aby skutecznie przeprowadzić tę transformacjękomentował Rafał CzyżewskiCEO, GreenWay Poland.

Styczeń 2022 roku był miesiącem, w którym zarejestrowano blisko trzy razy więcej samochodów dostawczych i ciężarowych z napędem elektrycznym niż w tym samym okresie roku 2021. Liczba samochodów elektrycznych i stacji ładowania dynamicznie rośnie.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz, jak rozwija się rynek aut elektrycznych w Polsce.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.