Greta Thunberg otrzymała Pokojową Nagrodę dla Dzieci

W zeszłą środę szesnastoletnia, szwedzka aktywistka Greta Thunberg za swoją działalność na rzecz zmiany klimatu otrzymała międzynarodową nagrodę dla dzieci – The International Childrens Peace Prize. Drugą laureatką została piętnastoletnia Divina Maloum z Kamerunu.

Międzynarodowa Pokojowa Nagroda dla dzieci przyznawana jest przez holenderską organizację KidsRight. Statuetką nagradzane są osoby w wieku od 12 do 18 lat, których odwaga lub wyjątkowy wysiłek przyczyniły się do ochrony lub promocji praw dziecka na świecie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Greta Thunberg nie mogła osobiście odebrać przyznanej nagrody, ponieważ obecnie płynie katamaranem przez Atlantyk na międzynarodową konferencję klimatyczną w Madrycie. W imieniu laureatki nagrodę odebrała Luisa Neubauer, niemiecka działaczka klimatyczna. – Kryzys klimatyczny jest kwestią pokoju w naszych czasach – podkreślała Neubauer. Nieobecna Thunberg przekazała wiadomość, w której zaznaczyła, że jest “niezwykle wdzięczna i zaszczycona tą nagrodą“.

Druga laureatką została Divina Maloum nagrodzona za „pokojową walkę” z grupą dżihadystów Boko Haram. – W Kamerunie i Afryce, kiedy mówi się o budowaniu pokoju, decydenci zapominają o dzieciach – podkreślała w swoim przemówieniu 15-letnia Kamerunka.