Heliatek rozpoczyna seryjną produkcję elastycznych i ultracienkich paneli fotowoltaicznych

Heliatek pracował nad autorską technologią organicznych paneli PV kilkanaście lat, co pochłonęło kilkadziesiąt milionów euro. Fabryka w Dreźnie będzie produkować panele o powierzchni 1 mln metrów kwadratowych w skali roku. W zakładzie zainstalowano już wszystkie maszyny i obecnie trwają testy.

Heliatek powstał w 2006 r., od początku swojej działalności pracował nad produkcją ultracienkich ogniw fotowoltaicznych, które sprawdzą się w fotowoltaice zintegrowanej z budynkami lub w przemyśle motoryzacyjnym. W 2016 r. Heliatek zapewniał, że produkcja na masową skalę umożliwiłaby pokrycie zapotrzebowania występującego na rynku organicznej fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV).

Fotowoltaika od Columbus Energy

Organiczne ogniwa fotowoltaiczne wyprodukowane przez Heliatek zostały zamontowane na wieży jednej z elektrowni wiatrowych znajdujących się w Hiszpanii.

Instalacja na farmie wiatrowej w Albacete składa się z 120 elastycznych modułów fotowoltaicznych, które zajmują powierzchnię około 50 metrów kwadratowych. Każdy z zainstalowanych modułów ma grubość 1 milimetra i wymiary: 5 986 x 308 mm. Łączna moc instalacji wynosi 9,36 kW i jest obsługiwana przez dwa falowniki. Umożliwiają one przesyłanie energii do sieci, z której zaopatrywane są systemy elektryczne turbiny wiatrowej.

W ostatnich miesiącach niemiecka firma poinformowała o instalacji swoich paneli fotowoltaicznych na betonowym silosie o powierzchni 230 m kwadratowych w bawarskim mieście Donauwörth. Łączna moc instalacji wynosi 10 kW i składa się z paneli o długości 6 metrów i szerokości 32 cm, które mają wyprodukować około 6,7 MWh energii elektrycznej rocznie. Podobna instalacja zrealizowana została w 2018 roku na elewacji budynku w Duisburgu, którego powierzchnia wynosi 185 m kwadratowych.

Technologia organicznych paneli PV

Autorska technologia od Heliatek dotycząca organicznych paneli fotowoltaicznych może znaleźć zastosowanie w aplikacjach zintegrowanych z budynkami, gdzie wykorzystana zostanie jej elastyczność i możliwość częściowej transparentności. Zaletą technologii organicznej jest brak utraty efektywności przy nagrzewaniu się paneli, które można przykleić do powierzchni.