Historia kosza na śmieci

historia kosza na śmieci

Kosze na śmieci towarzyszą nam wszędzie. Mamy je w domu, zazwyczaj w kuchni pod zlewem. Są w biurach, sklepach, parkach, na ulicach. Czy możesz sobie wyobrazić, że jeszcze 150 lat temu nikt o nich nie słyszał?

Śmieci towarzyszą nam od zawsze

To, że kosz na śmieci jest dość nowym produktem, nie znaczy, że wcześniej nie było śmieci. One towarzyszą człowiekowi od zawsze. Ludzie prehistoryczni, którzy prowadzili koczowniczy tryb życia, czyli przenosili się z miejsca na miejsce, zostawiali śmieci, kiedy odchodzili. Później, kiedy zaczęli tworzyć osady i miasta – odpadki za domem przykrywali warstwą ziemi. Nie było wtedy jeszcze sztucznych materiałów i opakowań, więc resztki powoli się rozkładały. Kłopoty zaczęły się w średniowieczu, kiedy ludzie zaczęli budować większe miasta i hodować w nich świnie. Wylewane przez okna domów pomyje, resztki jedzenia i nieczystości płynęły ulicami razem z odchodami zwierząt. Zapach w mieście nie był najlepszy. Taka sytuacja przyciągała też szczury, które przenoszą różne choroby. W takich warunkach nie trudno było o epidemię i szybkie rozprzestrzenianie się chorób. Powstały specjalne prawa, które nie pozwalały wyrzucać odpadów na ulicę. Śmieci były wywożone za miasto, a ulice sprzątane. Wciąż jeszcze nikt nie znał kosza na śmieci.

Specjalne pojemniki na śmieci

Rewolucja przemysłowa w XIX wieku przyniosła jeszcze większe ilości śmieci. W Anglii powstała pierwsza spalarnia śmieci. A we Francji Eugene Poubelle wprowadził prawo, które nakazywało umieszczać śmieci w specjalnych pojemnikach przy budynkach. Właśnie ten moment uznaje się za wprowadzenie do miast kosza na śmieci. Można powiedzieć, że ten kosz był takim koszem-dziadkiem. Przodkiem tych, których teraz używamy. Wprowadzone prawo zakładało też segregację śmieci. Nie jest to więc współczesny wymysł. Później wszystko potoczyło się bardzo szybko. W połowie XX wieku w Kanadzie Harry Wasylyk wynalazł worki na śmieci, które znamy do dziś. Pomagają one utrzymać kosze w czystości.

Nowe rozwiązania

Współcześnie mamy dziesiątki typów pojemników na śmieci. Niektóre z nich pomagają nam segregować śmieci. Inne są bardzo eleganckie i pasują do biur. Mają specjalne kolory, żebyśmy wiedzieli, gdzie wrzucać odpady do recyklingu. Są kosze małe i kosze duże. W Polsce powstał niedawno BINe. To specjalny kosz, który rozpoznaje odpady i sam je segreguje. Pojemniki na śmieci wciąż są rozwijane i zwiększają naszą wygodę. Jednak problem z ogromną ilością śmieci wciąż jest aktualny. Może nawet dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek.

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Epidemia

Rewolucja przemysłowa

 

 

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Vestas rozwija się w Argentynie

Następny artykuł

Ursus i Politechnika Warszawska stworzą projekt elektrycznego autobusu

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,