Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Holendrzy zainteresowani polskim startupem ratującym chleb przed zmarnowaniem 

Holendrzy zainteresowani polskim startupem ratującym chleb przed zmarnowaniem 

Ambasadorka Holandii wybrała się z wizytą do Krakowa, aby odwiedzić pracownię REBREAD. To polski startup, który pracuje nad rozwiązaniami wykorzystania czerstwego chleba. Czy to początek polsko-holenderskiej współpracy?

Reklama

Polski startup ratuje czerstwy chleb

Każdy wypieczony bochenek chleba to pochłonięte surowce, woda, energia i ludzka ciężka praca. Niesprzedany, niezjedzony, nieprzerobiony trafi na śmietnik lub do utylizacji, co wiążę się z wygenerowaniem kolejnych gazów cieplarnianych do atmosfery. 

Nad potencjałem czerstwego chleba i możliwościami jego wykorzystania przy produkcji nowych produktów REBREAD pracuje już dwa lata. Przez ten czas powstały gotowe rozwiązania na kwasy chlebowe, peelingi, a nawet bio filament do druku 3D.

O tych rozwiązaniach Katarzyna Młynarczyk, współzałożycielka REBREAD opowiadała w zeszłym roku na organizowanym przez Innovo #CircularWeek i spotkaniu, które odbyło się w ambasadzie Królestwa Niderlandów w Warszawie.

Właśnie przy tej okazji Ambasadorka Daphne Bergsma, po raz pierwszy usłyszała o misji REBREAD, a ponieważ od dawna zwracała ogromną uwagę na odpowiedzialne gospodarowanie surowcami i energią oraz duży problem marnowania żywności na świecie, pomysł na proste ratowanie chleba zwrócił na siebie uwagę.

Ambasadorka Holandii z wizytą w pracowni REBREAD

Marcowa wizyta w Krakowie związana z kilkoma dyplomatycznymi spotkaniami, stworzyła idealną możliwość, aby Ambasadorka Niderlandów mogła odwiedzić pracownię REBREAD i przyjrzeć się z bliska badaniom i pracy zespołu. 

Laboratorium REBREAD znajduje się w jednej z krakowskich dzielnic. To tutaj ekipa startupu kruszy, suszy, praży, moczy, filtruje i bada chlebowy surowiec. Pomysły REBREAD opierają się przede wszystkim na hierarchii odzyskiwania żywności Food Recovery Hierarchy opracowaną przez EPA, federalną agencję Stanów Zjednoczonych działającą na rzecz ochrony zdrowia ludzkiego oraz środowiska naturalnego.

Najważniejsze dla nas są rozwiązania, które umożliwiają przerabianie czerstwego chleba na kolejne produkty spożywcze, zgodnie ze standardem upcycled food – dbając o wysokie walory prozdrowotne, ekologiczne procesy produkcyjne i maksymalne wykorzystanie surowca. Obecnie intensywnie pracujemy nad łączeniem chlebowego surowca ze spożywczymi grzybami koji, co pozwala wytwarzać pyszną, wysokobiałkową żywność bez użycia składników pochodzenia zwierzęcegotłumaczy Ewa Jarosz, główna Project Manager REBREAD.

Jeden składnik – wiele możliwości

Goście z Ambasady Królestwa Niderlandów pani Ambasador Daphne Bergsma oraz Radca Ekonomiczny Sanne Kaasjager w czasie wizyty w laboratorium mieli okazję skosztować prawdziwego kwasu chlebowego i breadbuchy, orzeźwiającego napoju bogatego w składniki odżywcze i proteiny. Mogli też przyjrzeć się procesowi tworzenia koji powder, przyprawy o smaku umami, którą REBREAD otrzymuje z czerstwego chleba i spożywczych pleśni koji, tych samych, których używa się do produkcji sake czy sosów sojowych.

Pracujemy nad rozwiązaniami, które można byłoby wykorzystać w każdym miejscu na świecie. Transportowanie suchego pieczywa z jednego końca świata na drugi, by zaraz wrócił w przerobionej postaci, generowałoby zbyt wysoki ślad węglowy, a tego chcemy uniknąć. Dlatego, zamiast masowej produkcji, postanowiliśmy dzielić się z partnerami wiedzą, by sami mogli przerabiać chleb, bazując na swoich lokalnych źródłach i wspierając w ten sposób lokalną gospodarkę obiegu zamkniętegowyjaśnia Katarzyna Młynarczyk, współzałożycielka REBREAD.

Problem marnowania produktów spożywczych dotyka każdego kraju nie tylko w Europie, ale i na świecie. Szacuje się, że każdego roku marnuje się aż ⅓ wytworzonej światowej żywności. Można zatem przyjąć, że ok. 30% powierzchni kuli ziemskiej, wykorzystywanej w celach rolniczych i hodowlanych, przeznaczona jest na produkcję żywności, która nigdy nie zostanie skonsumowana. Taką ilością jedzenia moglibyśmy wykarmić ok. 2 mld ludzi.

Jak widać, jest jeszcze dużo do zrobienia. Jednak stwarzając okazję do wymiany pomysłów i rozwiązań, współpracując na poziomie lokalnym i globalnym, możemy szybciej wdrażać zmiany i reagować na aktualne światowe problemy związane z marnowaniem żywności.

Chcesz wiedzieć więcej na temat działalności REBREAD? zobacz naszą rozmowę z założycielem startupu Bartłomiejem Rakiem.

Źródła i fot.: mat. prasowy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.