Hybryda wkracza na kolej

Podróże pociągami w Polsce do niedawna były dla wielu koszmarem. Wszechogarniający nieład i opóźnienia stały się normą niemającą nic wspólnego z tym, jak wyglądały polskie koleje przed II wojną światową. Wówczas każdy, kto chciał nastawić swój zegarek, wypatrywał regularnie jeżdżących pociągów, które kursowały z niespotykaną dzisiaj punktualnością.

Aby unaocznić skalę zaniedbań oraz miejsce, w jakim obecnie znajdują się polska kolej, wystarczy przytoczyć fakt często pomijany w prasowych wiadomościach i newsach. W wielu miejscowościach w Polsce znajdują się torowiska niepodłączone do trakcji elektrycznej, co powoduje, że niemożliwe jest przyjęcie elektrowozu, a ruch kolejowy może odbywać się tylko przy pomocy maszyn spalinowych.

Wygląda jednak na to, że za sprawą podpisanego listu intencyjnego podróżni w wielu miastach i miasteczkach odczują znaczną poprawę, ponieważ już za dwa lata w Polsce powstanie hybrydowy pociąg, który ma rozwiązać problemy dotyczące infrastruktury kolejowej.

Co wiemy o budowanej hybrydowej lokomotywie?

List intencyjny zakłada zaprojektowanie przez fabrykę Cegielskiego maszyny wyposażonej w napęd elektryczny i spalinowy. Zleceniodawcą i odbiorcą przyszłych lokomotyw będzie spółka POLREGIO (dawniej Przewozy Regionalne). Hybryda będzie mogła poruszać się zarówno po trasach zelektryfikowanych, jak i na tych, które do tej pory były pozbawione sieci.

Chyba każdy z nas doświadczył podróży pociągiem, podczas której następowało przepięcie lokomotyw. Proces ten zazwyczaj trwał nawet kilkadziesiąt minut i znacząco opóźniał przejazd. Według Krzysztofa Zgorzelskiego z Przewozów Regionalnych niewygodne przesiadki i spóźnienia spowodowane brakiem odpowiedniej infrastruktury elektrycznej zostaną niebawem zlikwidowane.

Projekt pociągu hybrydowego ma kosztować trzydzieści milionów złotych i zostanie sfinansowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy – 8.12.

Dzisiaj Polska zdecydowanie wywietrzona. Na północy oraz zachodzie naszego kraju można oddychać bez obaw i cieszyć się dniem, który warto spędzić na świeżym powietrzu. Oby tylko pogoda dopisała. Macie jakieś plany? Uważać na siebie powinni mieszkańcy Małopolski – tam smog nadal wisi, choć jest lepiej niż wczoraj, oraz mieszkańcy Warszawy i okolic. Sprawdzajcie stan jakości powietrza w ciągu dnia.

Codzienny raport smogowy – 9.12.

Dziś Polska w zieleni! Smog zniknął nawet w Krakowie, gdzie powietrze może powalić na kolana i wywołać kolorowy zawrót głowy. Wbrew pogodzie, która w całym kraju zapowiada się deszczowa, warto wyjść i nawdychać się tego, co dobre. Przypominamy, że dziś niedziela bez handlu i Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji, a imieniny obchodzą: Jan, Leokadia, Piotr, Wiesław i Wiesława.