Implanty solarne. O co właściwie z nimi chodzi?

implanty solarne

Postęp w technice zazwyczaj oznacza też postęp w medycynie. Widać to chociażby na przykładzie elektronicznych implantów np. rozruszników serca, których zastosowanie może uratować życie. Urządzenia te są w przeważającej większości przypadków bezawaryjne, jednak mają jedną istotną wadę – wymagają zasilania.

To realizowane jest najczęściej za pomocą małych akulumatorków o ograniczonej pojemności. Choć utrzymanie w trybie ciągłej pracy wymaga bardzo małych mocy, to najczęściej pojedyncza bateria nie wystarcza na cały okres życia pacjenta. Ponadto jej obecność znacząco wpływa na rozmiary urządzenia. Ich wymiana, szczególnie w przypadku rozrusznika serca, jest bardzo stresująca i wiąże się z operacją, która niesie ze sobą ryzyko powikłań.

Rozwiązanie tego problemu zaproponowali szwajcarscy naukowcy: ich pomysł wykorzystuje maleńkie ogniwa fotowoltaiczne wszczepione w tkankę człowieka, które mają możliwość produkcji prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przechodzącego przez pierwsze warstwy skóry. Według ich obliczeń, już panel o powierzchni 3,6 centymetra kwadratowego jest w stanie sprostać takiemu zadaniu. Swoje rachunki poparli praktyką. Pokryte powierzchnią imitującą skórę, malutkie “panele” zostały rozdane 32 ochotnikom, którzy zasilali przy ich pomocy dołączone rozruszniki. Testowali oni w ten sposób ilość wytworzonego prądu przez jeden tydzień wiosny, lata, jesieni i zimy.

Efekt? Okazało się, że wytworzona moc jest na tyle duża, że pozwoli w bezpieczny sposób je użytkować. Wymagana do ich wykorzystywania moc mieści się w granicach od pięciu do dziesięciu mikrowatów. Najniższa uzyskana jej wartość ustanowiła się na poziomie średnio dwunastu mikrowatów. Naukowcy wspominają, że wykorzystanie fotowoltaiki do celów biomedycznych może poskutkować możliwością tworzenia nowych, mniejszych implantów elektronicznych. Zastrzegają jednak, że rozwiązanie to wymaga prowadzenia dalszych badań, które ocenią np. wpływ grubości skóry na ilość mocy wytworzonej przez mikro panel. Swoje wyniki opublikowali w magazynie “Annals of Biomedical Engineering”.

Wygląda na to, że rozwój fotowoltaiki jest trwale związany z postępem w innych dziedzinach nowoczesnych technologii, takich jak inżynieria materiałowa, biomedyczna czy podróże kosmiczne.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Kolejny samolot słoneczny!

Następny artykuł

Dong Energy kontraktuje statki do konstrukcji kolejnej instalacji off-shore

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,