Indie, podobnie jak Polska, walczą ze smogiem

Lekarze w indyjskim Delhi ogłosili ostrzegawczy alert na gęsto zaludnionym obszarze metropolitalnym w związku z bardzo wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza, którego wdychanie zostało porównane do wypalania pięćdziesięciu papierosów w ciągu doby.

Indyjskie Stowarzyszenie Medyczne wezwało do odwołania zbliżającego się półmaratonu, mające się odbyć w stolicy kraju. Zdaniem instytucji wydarzenie to może źle wpłynąć na zdrowie jego uczestników. W komunikacie wzywa się mieszkańców ponadto do pozostania w swych domach.

Arvind Kejriwal, premier Indii, określił miasto „komorą gazową” i zlecił podległym ministrom opracowanie skutecznej metody opanowania kryzysu. Tymczasem podjęto decyzję o zamknięciu szkół, do których dojazd i tak jest utrudniony z powodu słabej widoczności wywołanej smogiem.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Najbardziej destrukcyjne dla zdrowia człowieka są mikrozanieczyszczenia o wielkości poniżej 2,5 mikrometra, ponieważ są w stanie przeniknąć do organizmu, omijając naturalne filtry. Te drobne zanieczyszczenia składają się w przeważającej mierze z ołowiu, arsenu, kadmu i rtęci, a według pomiarów wykonanych w stolicy Indii poziom tych związków w powietrzu został przekroczony jedenastokrotnie.

„[Mikrozanieczyszczenia] mają okropny wpływ na każdą część naszego ciała. Mogą przyspieszyć ostry atak astmy, a na dłuższą metę zwiększyć ryzyko zachorowania na raka płuc” – powiedział dr Arvind Kumar, przewodniczący chirurgii klatki piersiowej w szpitalu Sir Ganga Ram w Delhi.

Urzędnicy miejscy ustalają przyczyny tak dużego zanieczyszczenia, jednak dla nikogo nie jest tajemnicą, że za trujący problem odpowiada spalanie śmieci i produktów ubocznych pochodzących z produkcji przemysłowej oraz spaliny samochodowe. To wszystko powoduje, że powietrze w tym mieście jest skażone przez większość dni roku.

Rozwiązanie tego problemu wydaje się mgliste i odległe. Na obecny stan rzeczy składają się fatalne nawyki społeczeństwa, a jak wiadomo walka z przyzwyczajeniami bywa najtrudniejsza.