Indonezyjski koncern naftowy spowodował ekologiczną katastrofę na Borneo

Uwielbiane przez turystów Borneo boryka się w ostatnim czasie z wieloma problemami, które mogą odbić się na dobrej renomie wyspy. Głównym z nich jest zanieczyszczenie 80km linii brzegowej przez ropę naftową, która wydostała się z uszkodzonego ropociągu należącego do indonezyjskiego koncernu naftowego Pertamina. Ucierpiały nie tylko piękne plaże, lecz również blisko 7 tysięcy hektarów lasów, w wyniku czego 8 tysięcy drzew obumarło. Ponadto śmierć poniosło pięciu rybaków w zatoce Balikpapan, którzy zginęli w pożarze podczas połowu ryb. Nie doszłoby do niego, gdyby nie awaria pociągu.

Przez kilka dni koncern nie przyznawał się do winy, którą zrzucał na przepływający statek i jego ewentualną awarię – choć wiadomo było, że żaden nie płynął w okolicy z takim ładunkiem.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Lokalni mieszkańcy samodzielne organizują akcje sprzątania, by uchronić region przed katastrofą – ekologiczną oraz ekonomiczną. Działanie na własną rękę jest jednak w tym przypadku bardzo niebezpieczne, ponieważ ludzie nie dysponują oni odpowiednim sprzętem, ani środkami ochronnymi. Działając na rzecz przyrody, mogą wyrządzić dużą krzywdę samemu sobie.

Niestety zarząd Pertaminy nie poczuwa się do odpowiedzialności i nie ma zamiaru naprawić wyrządzonych szkód. Szacuje się, że obecnie zanieczyszczenie rozprzestrzeniło się na co najmniej 26km2, pokrywając teren czarnym ropopochodnym szlamem.

Źródło: The Guardian, Foto: Instagram @Iieebarbie