Innowacje w energetyce nagrodzone! Zobacz zwycięzców gali w Rzeszowie

13 września podczas VI konferencji pt. “Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” zostały wręczone nagrody dla innowacyjnych rozwiązań w sektorze energetyki. Który samorząd może pochwalić się efektywnym wdrażaniem takich rozwiązań?

Inauguracja 

Ogólnopolski Konkurs dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd zorganizował Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie. Konkurs zainaugurował odbywającą się w dniach 13 i 14 września konferencję energetyczną, na której pojawiło się wielu ekspertów z Polski i zza granicy.

Innowacja

Politechnika Rzeszowska aktywnie angażuje się w badania nad przyszłością i niezależnością energetyczną Polski. Aby to zrealizować, należy połączyć potencjał wszystkich podmiotów, które razem zagwarantują bezpieczeństwo w sektorze energii.

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, podkreśliła, jak ważne jest wdrażanie innowacji i odnawialnych źródeł energii w polskiej gospodarce.

Wiążemy nadzieje z OZE. Mamy zobowiązania także ze strony Unii Europejskiej. Dlatego dążymy do rozszerzenia produkcji wodoru. Te wyzwania stoją przed nami – mówiła wojewoda.

Nagrody

Oprócz wyróżnień dla samorządów, Instytut Polityki Energetycznej wręczył dwie nagrody specjalne w kategorii “Bezpieczeństwo energetyczne”. Przyznano je dwóm osobom odpowiedzialnym za sektor energii. Wyróżnienie otrzymał Theodore J. Garrrish, polityk, asystent sekretarza ds. energii w USA oraz Prezes ML System S. A. Dawid Cycoń.

Theodore J. Garrish otrzymuje wyróżnienie, fot. “Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”

Bardzo się cieszę, że nasza firma została doceniona. Jest to motywacja, aby następne pokolenia mogły korzystać z naszej planety powiedział prezes. 

Theodore J. Garrish powiedział, że czysta energia i odejście od węgla mają pomóc Polsce w realizacji celów energetycznych. Garrish nie krył zadowolenia z otrzymanego zaproszenia oraz wyróżnienia. Wspomniał, że ma polskie korzenie i ceni sobie współpracę między USA a Polską w dziedzinie energetyki.

fot. “Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”

Samorządy nagrodzone

Konkurs dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd odbył się po raz pierwszy w historii konferencji. 

Plebiscyt zorganizowany przez Instytut Polityki Energetycznej miał za zadanie promować innowacyjne i przełomowe podejście do zarządzania sektorem energii na terenie samorządów.

Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Spółkę ML System: inteligentną wiatę przystankową, ławkę fotowoltaiczną oraz smart pylon wyposażony w elektroniczną tablicę zmiennej treści, na której można wyświetlać informacje dla pasażerów, np. rozkład jazdy. Spółka zapewni instalację swoich urządzeń. 

Kategorie konkursu  

I. Inwestycja Roku – transport i budownictwo, 

II. Akcja Społeczna Roku – podnoszenie wiedzy i świadomości mieszkańców w zakresie efektywności energetycznej, 

III. Innowacja Roku – nowatorstwo energetyczne w skali samorządu. 

Nagrody główne otrzymali:

  • Gmina Przywidz, 
  • Gmina Potęgowo,
  • Sopot.

Wyróżnienia:

  • Inwestycja roku: Gmina Potęgowo w województwie pomorskim
  • Propagator wiedzy o energii: Gmina Lubartów
fot.  “Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”
  •  Innowator roku: miasto Rzeszów
fot. “Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”