Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Innowacyjny projekt Solar Decathlon 2015

Innowacyjny projekt Solar Decathlon 2015

Dnia 9 października br. rozpoczął się cykliczny projekt Solar Decathlon 2015, w którym biorą udział drużyny uniwersyteckie z całego świata. Są to zawody obejmujące prezentację wcześniej zaprojektowanych i wybudowanych domów zasilanych przez słońce, które jednocześnie są przystępne, efektywne, atrakcyjne i posiadają łatwe w użytkowaniu systemy konwersji energii. Budynki, wystawione podczas trwania konkursu, poddawane są ocenie w kilku konkursach obejmujących różne kategorie. Ponadto dostępne są dla zwiedzających.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Solar Decathlon to event odbywający się cyklicznie. Tegoroczna edycja rozpoczęła się 9 października. Zespoły do Solar Decathlon 2015 wybrano prawie dwa lata temu na drodze konkursu. Wytypowane drużyny uniwersyteckie i ich projekty reprezentują szeroką gamę rozwiązań projektowych, budowlanych, technologicznych. Są również zróżnicowane pod względem lokalizacji geograficznych, klimatycznych i regionów – obejmują obszary miejskie, podmiejskie i wiejskie. Ponadto docelowym zadaniem uczestników było zaprojektowanie rozwiązań, które miały dotrzeć do szerokiego zakresu rynków mieszkaniowych, w tym osamotnionych rodziców, ofiar klęsk żywiołowych, wielopokoleniowych gospodarstw oraz budownictwa jednorodzinnego.

Zadaniem każdego zespołu było pokazanie światu jak energooszczędny projekt budowlany i czyste nośniki energii mogą pomóc rodzinom i firmom zaoszczędzić pieniądze poprzez oszczędzanie energii. W związku z tym drużyny miały charakter interdyscyplinarny, członkowie reprezentowali zarówno talenty projektowe i budowlane, jak również umiejętności designerskie w kwestii umeblowania i dekoracji wnętrz. Ważne były również osoby odpowiedzialne za pozyskanie funduszy.

Wydarzenie to ponadto uświadamia nie tylko uczestnikom konkursu, ale również odbiorcom projektów, że czysta energia, która jest powszechnie dostępna, staje się energią przyszłości i stwarza ogromne możliwości na rynku pracy w wielu dziedzinach. Oprócz edukacji społeczeństwa na temat oszczędzania pieniędzy i obecnie dostępnych możliwości energooszczędnych, ten wielokrotnie nagradzany projekt angażuje studentów z całego świata do rozwijania umiejętności i wiedzy, by stali się następną generacją architektów, inżynierów i przedsiębiorców energetycznych, którzy będą promować czyste technologie. W ciągu ostatniej dekady konkurs przygotował około 20 000 studentów do przyszłych zawodów, które promują  ograniczenia w emisji zanieczyszczeń atmosfery i pomagają spowolnić skutki zmian klimatu, a przez to zapewnić czystsze, bardziej stabilne środowisko dla przyszłych pokoleń.

Zespoły studentów w tegorocznej edycji Solar Decathlon to konkurenci z pięciu krajów na dwóch kontynentach, w tym zespoły z uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech, Hondurasu i Panamy. Do 18 października br. będą oni rywalizować w dziesięciu konkursach. Każdy budynek będzie oceniany między innymi pod względem wydajności i przystępności. Pod względem przystępności nagroda zostanie przyznana zespołowi, w którym koszty budowy domu  zostaną oszacowane na 250 000 dolarów lub mniej. Zespoły będą musiały wykonywać wiele codziennych zadań, w tym gotowanie, pranie i mycie naczyń, które mają pokazać wpływ zastosowanych rozwiązań na efektywność energetyczną. Natomiast zwycięzcą klasyfikacji generalnej zostanie zespół, który najlepiej połączył przystępność, użyteczność dla mieszkańców oraz doskonałość projektu o optymalnej produkcji energii i maksymalnej wydajności.

Jest to bardzo innowacyjna forma przekonywania społeczeństwa do energooszczędnych rozwiązań oraz technologii odnawialnych. Dodatkowo każdy uczestnik wystawy może osobiście doświadczyć jak taki system działa. Jest to również forma zachęcania młodych osób do nowych rozwiązań oraz rodzaj nauki i przygotowania do przyszłych zawodów. Projekt Solar Decathlon doskonale pokazuje jak energooszczędność i odnawialne źródła energii łączą się z wieloma gałęziami na rynku, nie tylko energetycznym. Rozwój technologii opartych o te rozwiązania stwarza ogromne możliwości na rynku pracy.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.