Jak się mają pszczoły w spalarni śmieci w Krakowie?

Coraz więcej przedsiębiorstw i instytucji w swoich inwestycjach uwzględnia działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Część z firm zaczyna od małych kroków, promując świadomość ekologiczną i dbając o zmniejszenie ilości produkowanych odpadów czy poddanie części z nich recyklingowi. Inne stawiają na większe przedsięwzięcia, jak np. pozyskanie energii z odnawialnych źródeł (farmy fotowoltaiczne, farmy wiatrowe). To jednak nie wszystko.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jednym z przedsiębiorstw stale poszerzających swoje działania edukacyjne i wspierające ekologię jest spalarnia w Krakowie. W pierwszych dniach jej działalności wprowadzono projekt ścieżki edukacyjnej, dzięki któremu osoby ją odwiedzające mają możliwość dowiedzieć się, jak w sposób ekologiczny radzić sobie z odpadami. Ścieżka ekologiczna w spalarni cieszy się dużą popularnością.

Pod koniec kwietnia na terenie przedsiębiorstwa pojawiła się również pasieka. Pszczeli lokatorzy czują się w niej dobrze do tego stopnia, że część z rodzin została przez pszczelarzy przeniesiona, bo się się nie mieściły w ulach. Występowanie pszczół na tym terenie świadczy o jego czystości ekologicznej – w innym przypadku pszczoły by się tak świetnie nie przyjęły w tym miejscu.

Przygotowania do realizacji projektu pasieki zaczęto jeszcze zimą. Całe przedsięwzięcie odbyło się we współpracy z  pszczelarzami z programu “Pasieka Kraków”. Przedstawiciele Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich po obejrzeniu terenu wybrali najlepsze miejsce do postawienia pasieki i z końcem kwietnia pojawiły się tu ule. Jak podkreśla Dominika Biesiada-Klimczak, Kierownik Biura Edukacji i Promocji Ekospalarni: “Jesteśmy tutaj świadkami renesansu pszczelarstwa. Okazuje się, że nawet nasi pracownicy i ich rodziny gdzieś zarówno w Krakowie, jak i poza Krakowem, mają pasieki i świetnie się orientują w tym temacie.”

Wycieczka w ramach prowadzonej ścieżki edukacyjnej trwa godzinę. Osoby chętne – zarówno goście indywidualni, jak i grupy zorganizowane nieprzekraczające 46 osób, mogą zapisać się na bezpłatne zwiedzanie na stronie internetowej w zakładce edukacja ekologiczna. Natomiast pszczoły można podglądać online tutaj.