Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak zadbać o kota w upał? Pomóż mruczkom przetrwać letni ukrop

Jak zadbać o kota w upał? Pomóż mruczkom przetrwać letni ukrop

Jak zadbać o kota w upał? Pomóż mruczkom przetrwać letni ukrop

Intensywne upały dokuczają nie tylko nam, ludziom, ale też naszym czworonożnym przyjaciołom. W związku z ekstremalnie wysokimi temperaturami koty mogą czuć się gorzej, być niemrawe, a w najgorszym wypadku doznać udaru cieplnego. Co zrobić, aby ulżyć mruczkom w taką pogodę?

Reklama

W jaki sposób kot się chłodzi?

Koty mają kilka sposobów radzenia sobie z wysokimi temperaturami. My, ludzie, wykorzystujemy do tego głównie pocenie się. Koty również posiadają gruczoły potowe, jednak jest ich znacznie mniej niż u ludzi i służą one głównie do wysyłania sygnałów zapachowych dla innych kotów. Pot wydziela się głównie ze spodniej strony łap, jednak nie jest to główna metoda chłodzenia się kotów.

Zwierzęta te znane są z dokładnego dbania o czystość, w czym pomaga szorstki język. Latem wylizywanie się pozwala również na ochłodzenie – pozostawiona na sierści parująca ślina ochładza ciało. Koty również dyszą. Ta metoda podobnie jak u psów powoduje wymianę ciepłego powietrza na zimne. Psy jednak używają tej metody dość powszechnie. U kotów jest używana głównie wtedy, kiedy pozostałe środki nie są wystarczające. Jeżeli w upalny dzień Twój mruczek zaczyna dyszeć, potrzebna może być mu pomoc w obniżeniu temperatury

Oczywiście w kocim świecie istnieją również inne metody na ochłodzenie się. Najczęściej czworonogi szukają chłodniejszego miejsca w domu, gdzie panuje niższa temperatura. Warto zapewnić mruczkowi dostęp do takich pomieszczeń. Najczęściej będzie to wyłożona kafelkami łazienka. Jeśli kot ma koc czy legowisko, gdzie wyjątkowo lubi przebywać, warto wsadzić je na jakiś czas do zamrażarki lub lodówki. Dobrym pomysłem może być też rozłożenie na podłodze mokrego ręcznika lub specjalnej maty chłodzącej.

Jak pomóc kotu w ochłodzeniu się? O tym pamiętaj latem

Jedną z najważniejszych rzeczy dla kota w upalne dni jest stały dostęp do świeżej, zimnej wody. Koty niechętnie piją stojącą wodę i wolą taką, która jest w ruchu. Dlatego dobrym pomysłem może być zakup specjalnej fontanny lub wrzucenie do miski z wodą zabawek albo kostek lodu. Należy się jednak liczyć z tym, że mruczek podczas urozmaiconego zabawą picia nieco ochlapie okolicę. Aby zachęcić kota do picia można zamiast wody podać mu schłodzony bulion mięsny (bez soli i innych przypraw).

W diecie mruczka powinna generalnie dominować karma mokra, jednak latem jej podawanie jest szczególnie istotne. Koty bowiem większość płynów czerpią właśnie z pokarmu, a nie z samego picia wody. Karma mokra, jak sama nazwa wskazuje, jest znacznie wilgotniejsza od suchej i przez to zapewnia pupilowi odpowiednie nawodnienie. Pamiętaj, aby kocie jedzenie nie stało w misce zbyt długo – latem wzrasta ryzyko jej popsucia się.

Koty, szczególnie te żyjące w mieszkaniu, linieją przez cały rok, jednak wiosną i latem proces ten wyjątkowo się nasila. Pomóż swojemu kotu pozbyć się zbędnej sierści, regularnie ją wyczesując. Jest to szczególnie istotne przy mruczkach długowłosych, jednak tak naprawdę każdy z nich potrzebuje pielęgnacji sierści. Jeżeli nie pozostawisz kota w tej kwestii samemu sobie i wyczeszesz liniejące owłosienie, z pewnością będzie mu łatwiej w upalne dni.

Udar cieplny u kota – jak go rozpoznać i co wtedy robić?

Młode i zdrowe koty z oczywistych względów o wiele lepiej znoszą upał. Jeżeli Twój mruczek jest starszy, należy zwrócić na niego szczególną uwagę. Gorzej w gorące dni mają też koty o długim i/lub ciemnym umaszczeniu, a także te należące do ras o krótkich pyskach (m. in. brytyjczyki, persy, szkockie). Szczególną uwagę należy zwrócić również na mruczki z nadczynnością tarczycy, z nadwagą i otyłe oraz cierpiące na padaczkę i inne schorzenia układu nerwowego.

Podobnie jak ludzie, koty również mogą doznać udaru cieplnego. Do jego objawów u tych zwierząt należą:

  • gorsza koordynacja ruchowa (problemy z chodzeniem, staniem),
  • wymioty, biegunka,
  • przyspieszony oddech i intensywne dyszenie z otwartym pyskiem,
  • intensywnie zaróżowione uszy, dziąsła lub język,
  • osowiałość,
  • drgawki,
  • bezwiedne oddawanie kału lub moczu,
  • wzrost temperatury w odbycie powyżej 40°C.

Jeżeli zauważysz u kota objawy udaru, należy rozpocząć chłodzenie zwierzaka. Nie powinniśmy nagle zmieniać temperatury na niską (np. wkładając do zimnej wody), gdyż może to wywołać szok termiczny. Zbijaj temperaturę stopniowo zapewniając przepływ zimnego powietrza, użyj mokrego ręcznika, daj kotu do picia świeżą wodę, połóż go na zimnej powierzchni. W międzyczasie skontaktuj się w weterynarzem i jak najszybciej udaj do lecznicy.

– Zapraszamy również do naszego tekstu o tym, jak pomóc psu w upalne dni: Jak zadbać o psa w upał? Spraw ulgę swojemu pupilowi w gorące dni

Źródła: josera.pl, kociweterynarz.pl, zoo24.pl

Fot. Canva (sambarfoto, bigworld)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.