Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jakich pamiątek nie można przywozić z wakacji?

Jakich pamiątek nie można przywozić z wakacji?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega – tych pamiątek nie przywoź z wakacji, jeśli nie chcesz popełnić przestępstwa lub narazić się na nieprzyjemności podczas kontroli przy granicy.

Reklama

Dokąd najchętniej podróżują Polacy?

Najnowszy raport Instytutu Badań Pollster wskazuje, że w ciągu ostatnich trzech lat ponad połowa dorosłych Polek i Polaków (54%) wyjechała na letni wypoczynek. W tym roku najwięcej ankietowanych osób – aż 72% planuje pozostać w Polsce, pozostali myślą nad wypoczynkiem poza krajem, ale tylko 7% jako kierunek wakacyjnej podróży wskazuje państwa znajdujące się poza Starym Kontynentem.

Jeśli chodzi o tę ostatnią kategorię, najpopularniejszymi miejscami destynacji urlopowych są: Turcja, Egipt, Tunezja, Tajlandia i USA.

soze Infografika blog 26 1

Według szacunków ekspertów instytutu, w tym roku równie duża część z nas (52%) planuje wyjazdowy urlop. Dla niektórych obowiązkowym punktem wycieczki będzie prawdopodobnie lokalny sklepik z pamiątkami. Jeśli planujesz wakacyjną podróż do egzotycznego miejsca, lepiej już teraz sprawdź, co możesz, a czego lepiej nie zabierać ze sobą z powrotem do kraju, jeżeli nie chcesz złamać przepisów prawa, narazić się na nieprzyjemności i przede wszystkim – zaszkodzić środowisku naturalnemu.

Czego nie wolno przywozić z Turcji?

Jeśli tak jak większość Polaków spędzających wakacyjny urlop poza granicami Starego Kontynentu planujesz wyjechać do Turcji, oto, czego między innymi nie będziesz mógł przewieźć przez granicę:

  1. Zabytki archeologiczne: z Turcji nie wolno wywozić przedmiotów o charakterze zabytkowym, historycznym: starożytnych monet, rzeźb, mozaik, ceramiki, itp. Za próbę ich wywozu grozi kara pozbawienia wolności.
  2. Przedmioty o znaczeniu kulturowym i historycznym.
  3. Rzadkie okazy przyrodnicze: W Turcji żyje wiele gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Jednym z nich jest lampart plamisty – skrajnie zagrożony wyginięciem i traktowany jako skarb narodowy. Pamiętaj, nigdy nie kupuj pamiątek wykonanych z ciała tego dzikiego kota, np. fragmentów pazurów, kłów lub skóry. 

Jak informuje MKiŚ

– Przed przywozem upominków z egzotycznych roślin i zwierząt zawsze musimy zwrócić uwagę na to, czy nie są one objęte przepisami dotyczącymi ochrony dzikiej fauny i flory. W świetle przepisów nie ma znaczenia czy przewóz dotyczy żywych zwierząt, czy przedmiotów z nich wykonanych.

Fot. Jeevan9211 pixabay.com
Fot.: Jeevan9211, pixabay.com

Czego nie można wywozić z Egiptu?

Kwestię transportu pamiątek reguluje Konwencja Waszyngtońska (CITES) i przepisy Unii Europejskiej. Zdecydowanie obszerną część z nich zajmuje wyszczególnienie gatunków roślin i zwierząt znajdujących się pod szczególną ochroną. Przewożenie ich, a także przedmiotów, które zostały z nich wykonane, w wielu przypadkach jest surowo zabronione. Czasem, aby móc wwieźć na terytorium Polski tego rodzaju “pamiątkę”, należy pozyskać wcześniej specjalną dokumentację. Warto jednak tego unikać, a z egzotycznego kraju prędzej zabrać ze sobą zdjęcia lub magnesy.

– W przypadku, gdy pamiątkę wytworzono z zagrożonych gatunków objętych tymi przepisami, upewnij się, że okaz został legalnie pozyskany oraz dopełnij wszelkich wymaganych procedur eksportowych i importowych – alarmuje ministerstwo.

W Egipcie mamy do czynienia z przyrodniczym bogactwem. Jadąc na wakacje do tego kraju, pamiętajmy szczególnie o tym, że zabronione jest wywożenie muszli lub fragmentów raf koralowych (także pod postacią biżuterii!), przedmiotów wykonanych z dzikich lub chronionych gatunków zwierząt (skóry węży, trofeów z dzikich kotów, zębów rekinów itp.), niektórych unikatowych roślin oraz antyków i niektórych leków. 

Czego nie można wywozić z Tunezji i Tajlandii?

Podobnych zasad lepiej trzymać się podróżując po Tunezji i Tajlandii. Zabytki archeologiczne, rzadkie, przyrodnicze okazy i przedmioty wykonane ze zwierząt znajdujących się pod ochroną (np. paski do spodni, zegarków, buty ze skóry) – tych przedmiotów nie będziesz mógł wywieźć z powyższych krajów i przywieźć do Polski.

Nie jest również legalne przywożenie wyrobów z kości słoniowej lub skorupy żółwia morskiego, koralowców i rzeczy z nich wytworzonych.

Jeżeli masz wątpliwości co do przedmiotów, które możesz sprowadzić do kraju, skontaktuj się z izbą administracji skarbowej / urzędem celno-skarbowym lub Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Źródła: pollster.pl, mkis.gov.pl

Fot.: givagaphotos/canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.