Biometan i biogaz stały się kluczowymi zagadnieniami w ostatnim roku. W Europie trwa dyskusja na temat konkurencyjności gospodarki a ścieżkami dekarbonizacji, co przełoży się na przyszłe regulacje w kwestii czystego przemysłu. Coraz więcej uwagi poświęca się ich potencjałowi. Pomimo dynamicznego rozwoju sektora, stoją przed nimi liczne wyzwania – od regulacji prawnych, przez wyzwania technologiczne, po akceptację społeczną. Eksperci branżowi podczas Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL podzielili się swoimi prognozami dotyczącymi przyszłości tego sektora.
Spis treści
Czeka nas znaczny rozwój sektora biometanowni
Artur Zawisza, prezes Zarządu Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego mówi, że 95 proc. biogazowni w Polsce jest stowarzyszonych w ramach porozumienia przedsiębiorców. Rozmiar ten przekłada się na udział przedsiębiorców w drodze legislacyjnej ustaw i rozwiązań, które są proponowane przez stowarzyszenie, jak np. 100 proc. cena referencyjna czy zmiana rozporządzenia o decyzjach środowiskowych.
– [..] padła pewna konkretna dana ze strony prezesa PSG, że mamy w tej chwili złożonych około 800 wniosków o warunki przyłączenia dla biometanowni, około 300 wydanych warunków przyłączenia i bodaj 9 umów przyłączenia, co jest zwiastunem rozwoju tego rynku – mówi Artur Zawisza.
Wtłaczanie biometanu do sieci gazowych
Adam Pawluć, Członek Zarządu ds. Strategii i Transformacji Polskiej Grupy Biogazowej podkreśla, że rola operatorów infrastruktury jest kluczowa.
– My jako Polska Grupa Biogazowa wierzymy, że rozwój biometanu będzie mieć najtrwalszy i najbardziej ekonomiczny charakter poprzez wtłaczanie go do sieci gazowych, które są w centrum naszej uwagi – mówi Adam Pawluć.
Adam Pawluć dodaje również, że brakuje konkretnych celów i założeń ze strony państwa, regulujących rynek biometanu.
Decyzja środowiskowa przeszkodą?
Kamil Kozłowski, członek Zarządu Izby Gospodarczej Biogazu i Biometanu mówi, że do tej pory wydawane pozwolenia na budowę dotyczyły głównie biogazowni rolniczych opartych o kogenerację o mocach do pół megawata, ze względu na brak konieczności uzyskania decyzji środowiskowej w kwestii budowy. Tendencja ta według eksperta ma się jednak zmienić. Kamil Kozłowski popiera również rozwiązanie otrzymania pełnej kwoty wsparcia, w przeciwieństwie do dotychczasowych 95 proc.
Z kolei Krzysztof Gnacikowski, Prezes AP-LOGIC stawia tezę, że rozdział biogazowni na rolnicze i komunalne nie jest zasadny i może być problematyczny na etapie wydawania decyzji środowiskowych.
– Żeby biogazownia była rolnicza, jest określony rodzaj inwestora. Dlaczego przysłowiowy Jan Kowalski, który jest hydraulikiem i postanowił założyć biogazownię typu rolniczego nie może tego zrobić, bo nie ma statusu rolnika? – pyta Krzysztof Gnacikowski – to są tego typu rozróżnienia, które nie powinny istnieć – dodaje.
Prezes AP-LOGIC zauważa przewagę wniosków o biogazownie rolnicze, które mają być drogą na skróty dla wielu inwestorów.
Kooperacja z samorządami
Wiele mieszkańców lokalizacji, w których planowane jest zainstalowanie biometanowni lub biogazowni nie chce, żeby inwestycje były realizowane w pobliżu ich domów. Lech Gryko, Prezes Zarządu Zielona Energia Michałowo i ich instalacja w woj. podlaskim jest przykładem tego, że odpowiednie podejście pozwala uniknąć problemu z lokalizacjami.
– Gmina odnosi sukces, biogazownia nie jest dla nich straszna, nie jest niczym uciążliwym. Kooperujemy również z rolnikami od których pozyskujemy gnojownicę, którą nie rozlewają na pole tylko przywożą do nas. W zamian za to otrzymują poferment, który jest wykorzystywany do ich upraw. Właśnie w takiej gospodarce obiegu zamkniętego wszystko jest zorganizowane – mówi Lech Gryko.
Prezes Zielonej Energii Michałowo podkreśla również, że instalacje biogazowni rozwijają się wraz z zapotrzebowaniem na ciepło.
Problem zagospodarowania ciepła
Dr inż. Tomasz Mirowski, ekspert Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza podkreśla, że problem z zagospodarowaniem ciepła musi być przemyślany na samym początku. Ciepło należy zagospodarować przez cały rok, również latem.
– Rzadko kiedy myślimy o produkcji chłodu, ale to też musi być przemyślane na etapie przedinwestycyjnym – mówi dr inż. Tomasz Mirowski.
Dynamiczny rozwój i szeroki horyzont dla biometanu i biogazu
Profesor dr hab. inż. Jakub Kupecki, Dyrektor Centrum Technologii Wodorowych IEN-PIB zaznacza dynamikę rynku i trudności prognozowania rozwoju biometanu i biogazu, a także wyznaczania horyzontu.
– Biomasa, biometan i biogaz są istotnym komponentem, którego rola będzie rosła. Już widzimy że perspektywa roku 31 32 to jest dużo miejsc, w których te paliwa mogą być konkurencyjne nawet dla gazu, więc dlaczego mielibyśmy traktować je jako przejściowe? – pyta prof. dr hab. inż. Jakub Kupecki.
Patronem medialnym Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczy POWERPOL jest portal światOZE.pl.
Zobacz również: Bateria, która działa 5700 lat bez konieczności ładowania. Przełomowy wynalazek Brytyjczyków
Źródło: Ogólnopolski Kongres Energetyczno-Ciepłowniczy POWERPOL
Fot: Canva
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.