Jeden kierowca, różne ceny OC – czy to możliwe?

Gdy ubezpieczenie OC wygasa za kilka dni, właściciele pojazdów zobowiązani są do wykupienia kolejnej polisy – u tego samego lub innego ubezpieczyciela. Chociaż zakres ochrony jest identyczny w każdym towarzystwie, nie warto decydować się na przypadkową ofertę. U różnych ubezpieczycieli ten sam kierowca może otrzymać wycenę różniącą się nawet o kilkaset złotych. Sprawdź, jak to możliwe.

Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, każdy właściciel zarejestrowanego samochodu zobowiązany jest do wykupienia polisy OC. Jej zakres oraz sumy gwarancyjne są regulowane przepisami, dlatego warto wybrać najtańsze ubezpieczenie komunikacyjne. Jednocześnie wydawać by się mogło, że ceny ubezpieczenia będą identyczne w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Tak nie jest, ponieważ firmy zupełnie inaczej podchodzą do ryzyka ubezpieczeniowego, z jakim wiążą konkretnego kierowcę. W praktyce ta sama osoba może otrzymać odmienne kalkulacje – takie, które będą różnić się co najmniej kilkaset złotych.

Od czego zależy cena OC?

Wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne wynika z ryzyka ubezpieczeniowego, które uwzględnia kilka istotnych czynników. Dlatego cenę OC można uzależnić m.in. od:

  • wieku kierowcy
  • doświadczenia (tj. daty wydania prawa jazdy)
  • marki pojazdu
  • rocznika samochodu
  • miejsca zamieszkania.

Wiele firm ubezpieczeniowych bierze pod uwagę to, czy z auta będą korzystały także inne osoby i czy pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie prywatnie.

Istotną rolę przy wycenie składki odgrywają także zniżki za bezszkodową jazdę. Brak szkody w okresie 12 miesięcy pozwala na wypracowanie rabatu – nawet do 60%.

Zanim podpiszesz, porównaj oferty

Skoro już wiesz, że kalkulacje dokonane w różnych firmach ubezpieczeniowych mogą się sporo różnić, nie warto podejmować przypadkowej decyzji. Porównaj dostępne rozwiązania – tanie OC samochodu na Rankomat.pl znajdziesz. Dzięki temu zaoszczędzisz co najmniej kilkaset złotych – to ważne, biorąc pod uwagę, że obecnie składki nie należą do najniższych.

Pamiętaj – nie ma sensu przepłacać za obowiązkową polisę komunikacyjną. W tym przypadku cena powinna być głównym wyznacznikiem korzystnej oferty ubezpieczeniowej.