Joaquin Phoenix człowiekiem roku PETA

Słynny aktor został człowiekiem roku organizacji PETA. Phoenix jest weganinem od 3 roku życia, od zawsze wspiera organizacje charytatywne, które działają na rzecz praw zwierząt. 

Joaquin Phoenix w ubiegłym roku pojawił się na billboardach PETA „Wszyscy jesteśmy zwierzętami” – reklamy zostały umieszczone na Times Square i na Sunset Billboard. Ideą kampanii było zwrócenie uwagi na cierpienie dzikich zwierząt, które są wykorzystywane w cyrkach. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Phoenix jest też producentem dokumentu „The Animal People”, który opowiada o działaczach praw zwierząt. Film pokazuje, jak korporacje bronią się przed działaczami, którzy protestują przeciwko badaniom i eksperymentom na zwierzętach. W dokumencie poruszono sprawę grupy Stop Huntingdon Animal Cruelty, organizacji założonej w latach 90. w Wielkiej Brytanii. Działacze zajmowali się ujawnianiem brutalnych eksperymentów na zwierzętach, które prowadzono w Huntingdon Life Sciences. Gdy grupa rozszerzyła swoją działalność na Stany Zjednoczone, stała się przedmiotem śledztwa FBI. Ich protesty zostały wielokrotnie uznane za złamanie prawa i nazwane „terroryzmem domowym”. Z kolei sami aktywiści twierdzili, że są to próby systemowego uciszania ich głosu i formą korporacyjnej nagonki. W filmie wyprodukowanym przez Phoenixa twórcy nie opowiadają się po żadnej ze stron, chcą wyważyć racje. Obraz już po kilku dniach od premiery wywołał szeroką dyskusję o wpływie korporacji na brak zdecydowanych działań w wielu obszarach związanych z walką z kryzysem klimatycznym i łamaniem praw zwierząt. 

Joaquin Phoenix nigdy nie przegapi okazji, aby odwrócić światło reflektorów od siebie i skierować je w stronę świata zwierząt i dać świetny przykład życia jako weganin — mówi Ingrid Newkirk, prezes PETA.

Joaquin Phoenix to brat przedwcześnie zmarłego aktora Rivera Phoenixa („Moje własne Idaho”) i członek hippisowskiej, wielodzietnej rodziny Phoenixów (ich rodzice byli misjonarzami i założycielami kościoła Children of God). Aktor już jako dziesięciolatek wystąpił na szklanym ekranie, sławę przyniosła mu rola w filmie Gusa van Santa „Za wszelką cenę”. Dziś ma 45 lat. W tym roku zagrał tytułową rolę w filmie “Joker”, zaś w przyszłym zobaczymy go w nowej produkcji „Far Bright Star” w reżyserii Casey’a Afflecka. 

fot PETA