Już nie kupisz żywego karpia w Auchan

Sieć Auchan Polska nie będzie już sprzedawać żywych karpi. Po pięciu latach rozmów z hodowcami i ekologami sieć podjęła wreszcie słuszną decyzję. 

Rozmowy pomiędzy przedstawicielami sieci Auchan, a hodowcami trwały kilka lat. Sieć już w ubiegłym roku wycofała żywego karpia ze sprzedaży w niektórych sklepach. W tym sezonie świątecznym nie znajdziemy żywych karpi w żadnym sklepie sieci.

Fotowoltaika od Columbus Energy

– Wyjście ze sprzedaży żywego karpia to wieloletnie rozmowy z polskimi hodowcami, którzy mając zaufanie do Auchan, stopniowo przestawiali swoje rodzinne hodowle na przetwórstwo, lub poszukiwali innych dróg rozwoju dla swojej branży. Musimy pamiętać o wszystkich elementach tego procesu: o hodowcach i ich biznesie, o dobrostanie ryby, ale również o potrzebach klientów – tłumaczy Dorota Patejko, dyrektor ds. komunikacji i CSR Auchan Polska.

Według sondażu CBOS aż 86 proc. Polek i Polaków sprzeciwia się sprzedaży żywych karpi w sklepach. Niektórzy klienci nagrywają cierpiące ryby i wrzucają video do mediów społecznościowych. Ostre reakcje kupujących przekonują sklepy do wycofania się z oferowania w sezonie świątecznym żywych karpi.

– To wspólny sukces sieci ale również organizacji, które tak jak nasza od lat uświadamiały konsumentów oraz sklepy, że sprzedaż żywych ryb powoduje cierpienie zwierząt, które w łatwy sposób można zmniejszyć. Auchan sukcesywnie rezygnowało ze sprzedaży żywych ryb w kolejnych placówkach, a swoją dzisiejszą decyzją wyznaczyło dobry standard wśród polskich sklepów – podkreśla Cezary Wyszyński, prezes Fundacji VIVA!