Kampania elektromobilni.pl rozpoczęta!

Kampania elektromobilni.pl rozpoczęta!

27 października Agnieszka Ragin, Kierownik Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu oraz Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych zainaugurowali kampanię elektromobilni.pl. To jedna z najbardziej kompleksowych inicjatyw edukacyjnych w Europie, której celem jest wzrost świadomości społecznej w zakresie zeroemisyjnego transportu. 

Edukacja kluczem do sukcesu

Gość specjalny, Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka rozpoczął swoje przemówienie porównaniem dnia obecnego do sytuacji sprzed czterech lat. Gdy w 2016 roku organizował konferencję dotyczącą elektromobilności, zjawiła się zaledwie garstka entuzjastów zainteresowanych tematem. Teraz te osoby wykreowały ogromne przedsiębiorstwa, działające w sektorze zrównoważonego transportu, tworzące miejsca pracy i przecierające szlaki w nowoczesnej mobilności.

Edukacja jest konieczna, aby iść w kierunku elektromoblinych zmian. Dzięki edukacji zrozumiemy, że ten „krok w nieznane”, może być dla wszystkich korzystny: dla nas, dla środowiska, dla powietrza – powiedział minister Michał Kurtyka i dodał – Warunkiem naszej skuteczności jest przyjęcie pojazdów elektrycznych przez konsumentów, a w tym mogą pomóc takie inicjatywy jak kampania elektromobilni.pl.

Agnieszka Ragin powiedziała, że 98% kierowców samochodów konwencjonalnych w Polsce przyznało, że stan ich wiedzy nie pozwoliłby na zmianę pojazdu na elektryczny. Kierownik KOZK stwierdziła, że skumulowanie wiedzy w jednym miejscu przyniesie pozytywne efekty. Dlatego właśnie powstała strona elektromobilni.pl, na której znajdziemy wszystkie informacje związane z pojazdami elektrycznymi – od działania silnika elektrycznego po mapy stacji ładowania.

Elektromobilni.pl to wiedza i narzędzia do podjęcia dobrych dla klimatu decyzji –  – dodała Agnieszka Ragin. 

Co znajdziemy na stronie?

Poza rzetelną wiedzą, która w prosty sposób wyjaśni nam podstawowe pojęcia, działanie pojazdów elektrycznych, typy ładowarek i możliwości ładowania, na stronie znajdziemy także katalogi oraz narzędzia. 

Katalog EV zawiera wszystkie modele pojazdów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in dostępnych na polskim rynku wraz z danymi technicznymi. W ramach strony możemy skorzystać także z porównywarki elektryków.

Strona zapewni nam również różnego rodzaju kalkulatory, w tym kalkulator kosztów ładowania, kalkulator emisyjny czy porównywarkę taryfową. Dzięki temu każdy będzie mógł przekonać się, czy zakup i użytkowanie konkretnego samochodu elektrycznego jest korzyścią nie tylko dla środowiska, ale i dla stanu konta. 

Elektromobilna Polska

W ramach kampanii zostanie także uruchomiony program Elektromobilna Polska, skierowany do miast, miejsc, instytucji i firm przyjaznych elektromobilności. 

elektromobilniPL serwis 2

Każdy podmiot będzie mógł włączyć się w kampanię i zostać jej ambasadorem. Powstanie wirtualna mapa prezentująca miejsca przyjazne elektromobilności, a uczestnicy projektu zostaną wyposażeni w wiedzę i objęci programem szkoleń. Naszym celem są tysiące takich miejsc w Polsce – skomentowała dr Alicja Pawłowska-Piorun, p.o. Kierownik Zakładu Niskoemisyjnego Transportu KOZK. 

Klub Użytkowników EV

Organizatorzy uruchomią także pierwszy w Polsce klub posiadaczy i użytkowników elektryków. 

elektromobilniPL serwis 3

Kierowcy samochodów elektrycznych mają wiedzę i praktyczne doświadczenie. Uważamy, że ta praktyka powinna mieć wpływ na kierunki rozwoju elektromobilności w Polsce. Dlatego w ramach Klubu uruchamiamy badania i będziemy zachęcać do wypełniania ankiet ważnych dla całego sektora. Uwzględnimy je przy realizacji projektów, komunikacji z branżą czy dialogu z administracją publiczną – powiedział Maciej Mazur. 

W zamian za aktywność w ramach Klubu użytkownicy otrzymają m.in. zniżki za usługi ładowania oraz inne pakiety benefitów. 

Edukacji ciąg dalszy

Maciej Mazur podkreślił, że kampania elektromobilni.pl nie jest działaniem krótkoterminowym. Dostarczanie rzetelnych informacji na temat elektryków oraz budowanie społecznego zaufania będzie trwać latami. 

elektromobilniPL ilustracja

Tymczasem Organizatorzy kampanii zapraszają na cykl pięciu webinariów poświęconych zagadnieniom z obszaru zrównoważonego transportu. Pierwsze z nich odbędzie się 3 listopada.

Świat OZE, jako partner medialny, będzie obecny na webinariach, z których relacje umieści na portalu.

Zachęcamy do odwiedzenia strony elektromobilni.pl

Może tak właśnie zaczniesz swoją przygodę z elektromobilnością? 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.