Kanada: stacje ładowania dla pojazdów elektrycznych metodą na ich popularyzację

W Kanadzie, wzdłuż autostrady transkanadyjskiej, mają zostać zainstalowane trzydzieści cztery nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych, które wykorzystywać będą nowatorskie systemy magazynowania energii, tak aby ładować pojazdy znacznie szybciej. Ma to przekonać obywateli do zakupu samochodów elektrycznych, albowiem wielu kierowców pozostaje sceptycznych z powodu ograniczonego zasięg takich aut.

Projekt budowy tych systemów ładowania powstaje w ramach partnerstwa prywatno-publicznego pomiędzy eCamion, Leclanché North America oraz SGEM z Natural Resources Canada, finansującym przedsięwzięcie w zakresie kanadyjskiego programu „Innowacje dla Energetyki”. eCamion oraz Leclanché stworzyli spółkę joint-venture w Toronto pod nazwą FAST Charge Inc. Została ona powołana specjalnie do zarządzania tym projektem.

Jak tłumaczą przedstawiciele firm, publiczne stacje ładowania potrzebują obecnie około 6–8 godzin na naładowanie samochodu elektrycznego do pełna. To zbyt długo, aby można z nich w realny sposób korzystać, szczególnie na dłuższych trasach. Nowy system opracowywany przez FAST Charge wykorzystuje zintegrowany sposób magazynowania energii oparty o ogniwa litowo-jonowe oraz ładowarkę o dużym prądzie, co sprawia, że możliwe jest ładowanie pojazdów w krótkim czasie. Czas ładowania szacuje się na około dwadzieścia minut.

„Nasz system będzie ładować swoje akumulatory z sieci, w godzinach gdy obciążenie sieci przesyłowej jest niewielkie. Ma to umożliwić redukcję obciążenia sieci w godzinach szczytu i zmniejszyć koszty zużycia prądu” – mówi Bryan Urban z Leclanché North America, a zarazem dyrektor FAST Charge.

FAST Charge już rozpoczął prace nad modułem demonstracyjnym, który ma być gotowy do końca tego roku. Budowa stacji planowana jest na pierwszy kwartał 2018 roku, a ich instalacja powinna zakończyć się przed końcem przyszłego roku.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

NFOŚiGW zainwestuje w rozwój sieci ciepłowniczych w Białymstoku

Następny artykuł

Naturalna wentylacja w szklanym biurowcu w Genewie

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,