Kanadyjczycy w 2018 roku planują uruchomić system do zbierania energii fal morskich o mocy 2,5 MW

Jak informuje Black Rock Tidal Power (BRTP), firma zainstaluje w zatoce Fundy system do zbierania energii fal morskich Triton. Z uwagi na problemy techniczne i aktualizację projektu, instalacja i uruchomienie będzie miało miejsce dopiero w 2018 roku. System ma mieć całkowitą moc 2,5 MW.

Firma z Nowej Szkocji planuje do jesieni tego roku skompletować nową dokumentację projektu i rozpocząć zlecanie produkcji poszczególnych elementów tej morskiej superstruktury.

System miałby być gotowy do zainstalowania w Fundy Ocean Research Center niedaleko Parrsboro jeszcze w tym roku, jednakże konieczne do wprowadzenia zmiany projektowe zmusiły do przeorganizowania planów.

System Triton składać się będzie z 40 turbin SIT, każda o mocy 62 kW. Turbiny wykonane zostaną w fabrykach Schottel Hydro. Najważniejszy element układu, czterometrowe rotory turbin wykonane zostaną w Dörth w Niemczech.

Projekt Triton ma sporą szansę na uzyskanie dopłaty w postaci taryf gwarantowanych na zakup energii elektrycznej. Rząd Kanadyjski obiecuje 530 dolarów kanadyjskich za każdą megawatogodzinę oraz stosowną do mocy umowę na zakup, którą operator podpisać ma z Nova Scotia Power.

Rok po instalacji systemu Triton zainstalowany ma być drugi, identyczny system do zbierania energii fal, także o mocy 2,5 MW.