Karty Eko w Warszawie

W Warszawie wprowadzono Karty Eko dla użytkowników aut elektrycznych. Dzięki nim na parkingach Park&Ride można będzie zostawić samochód na noc oraz bezpłatnie doładować baterię. O ich przyznaniu zadecyduje kolejność zgłoszeń.


Radni Warszawy wprowadzili zmiany w regulaminie parkingów Parkuj i jedź. Skorzystają na nich przede wszystkim użytkownicy aut elektrycznych, którzy mogą ubiegać się o przyznanie tzw. Karty Eko. Upoważni ona do pozostawiania samochodów na wyznaczonych miejscach postojowych (nawet w nocy, w trakcie przerwy technicznej, między godziną 2:31 a 4:29) oraz do bezpłatnego ładowania baterii.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Ładowarki na parkingach będą pojawiać się sukcesywnie, a pierwsze z nich zostaną udostępnione na P+R Metro Młociny I. Dwie stacje posłużą do jednoczesnego ładowania czterech pojazdów elektrycznych. Jak informuje Franciszek Kujawski, z Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie, w ten sposób miasto chce aktywnie wspierać elektromobilność.

Korzystny jest również nowa zasada, która zakłada, że opłata za parkowanie będzie naliczana dopiero po 20 minutach. Dzięki temu kierowcy mają czas na znalezienie miejsca parkingowego, nie ponosząc za to żadnych kosztów.

Zmiana regulaminu przysłuży się również użytkownikom jednośladów, ponieważ znosi opłaty za postój rowerów, motorowerów i motocykli, a także umożliwia pozostawienie ich na noc.