Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kolejne szybkie ładowarki aut elektrycznych na mapie Warszawy

Kolejne szybkie ładowarki aut elektrycznych na mapie Warszawy

Przy centrum handlowym Factory Annopol w Warszawie działa nowy hub dla pojazdów elektrycznych, należący do spółki Polenergia eMobility. To w sumie osiem punktów ładowania na sześciu stacjach firmy ABB, w tym jedna o mocy aż 350 kW. Nowa strefa ładowania pokazuje, że dla kierowców i operatora liczy się nie tylko szybkość i dostępność. Coraz większego znaczenia nabiera funkcjonalność i wsparcie serwisowe.

Reklama

Ładowanie elektryków przy warszawskim centrum handlowym

Na ogólnodostępnym parkingu znajduje się 6 ładowarek, które pozwalają na naładowanie każdego typu samochodu elektrycznego. Kierowcy mogą bowiem korzystać z punktów DC ze złączami CCS oraz punktów AC ze złączami Type2. Punkty działają w godzinach otwarcia centrum handlowego i od momentu uruchomienia cieszą się sporą popularnością wśród kierowców „elektryków”. Urządzenia wykorzystują zieloną energię z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych należących do Grupy Polenergia. Wśród zainstalowanych ładowarek najszybsza to Terra High Power 350 trzeciej generacji. Pozwala w ciągu 3 minut doładować baterię samochodu na kolejne 100 km jazdy. To pierwsza w Polsce publiczna stacja ładowania ABB o mocy 350 kW z kablami chłodzonymi cieczą.

– Ma to szczególne znaczenie, gdy parametry samochodu pozwalają „przyjąć” maksymalną moc z ładowarki, co powoduje intensywny przepływ prądu i nagrzewanie się kabla. Dzięki chłodzeniu cieczą, moc przekazywana przez ładowarkę do baterii samochodu utrzymuje się na stałym poziomie przez całą sesję ładowania, nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 30 stopni Celsjusza – mówi Łukasz Będziński z biznesu Elektryfikacji ABB w Polsce.

Nowoczesne rozwiązania w ogólnodostępnych ładowarkach

Oprócz urządzeń, ABB dostarczyła także usługę łączności Charger connect, która umożliwia zdalny wgląd w stan ładowarki. W praktyce dzięki temu rozwiązaniu aż 95 proc. usterek udaje się zdiagnozować zdalnie, a 75 proc. z nich można naprawić bez konieczności przyjazdu serwisanta na miejsce. Usługa ta umożliwia aktualizacje oprogramowania i skorzystanie z zewnętrznych narzędzi opierających się o protokół OCPP (standard dla stacji ładowania).

Jakość, dostępność i szybkość ładowania zawsze miały znaczenie dla kierowców. Z drugiej strony dla właścicieli stacji coraz ważniejsza jest funkcjonalność i wsparcie serwisowe. ABB udostępnia swoim klientom szereg usług, wykorzystujących technologię chmury obliczeniowej. Już wcześniej firma dostarczała dla Grupy Polenergia ładowarki na potrzeby budowy sieci oraz komercyjnej sprzedaży na terenie całego kraju. 

– Ogólnodostępnych stacji ładowania z pewnością będzie przybywać. Dostrzegamy rosnące zainteresowanie ładowarkami, szczególnie w obiektach komercyjnych, takich jak centra handlowe czy hotele. To właśnie tam, na parkingach, zatrzymuje się coraz więcej aut elektrycznych, które podczas postoju mogłyby ładować swoje baterie – podsumowuje Łukasz Będziński.

Jak wynika z Licznika Elektromobilności PZPM, tylko w pierwszym kwartale b.r. liczba samochodów elektrycznych w Polsce zwiększyła się aż o 84 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

– Czytaj także: Nissan przechodzi na elektryki. Firma w 2030 nie sprzeda już samochodu spalinowego

Źródło: informacja prasowa

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.