Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Koncern energetyczny Solorza będzie produkował wodór z biomasy

biomasa jako OZE

Koncern energetyczny Solorza będzie produkował wodór z biomasy

ZE-PAK podpisał umowę na dostawę elektrolizera, który wytwarza wodór z energii elektrycznej pozyskiwanej dzięki odnawialnym źródłom energii. Koncern wylicza, że pozwoli to na pokrycie zapotrzebowania dla 50 autobusów wodorowych na dobę. 

Reklama

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin należący do Zygmunta Solorza poinformował o zakupie elektrolizera HyLYZER 1000-30 wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem – stacją sprężarek 350 bar (2×750 m3), stacją do napełniania magazynów mobilnych oraz usługą uruchomienia i serwisem. Cały sprzęt dostarczy firma Hydrogenics Europe N. V.

Elektrolizer HyLYZER 1000-30 wytwarza wodór wg technologii tzw. membran protonowymiennych (Proton Exchange Membrane, PEM), która polega na rozkładaniu zdemineralizowanej wody za pomocą prądu elektrycznego na wodór i tlen. Cały proces odbywa się właśnie na powierzchni specjalnych membran umożliwiających katalityczny rozkład wody. Wytworzony w ten sposób wodór o ciśnieniu ok. 30 bar jest sprężany do ciśnienia ok. 350 bar, skąd poprzez stację ładowania jest pompowany do magazynów mobilnych. Energia wykorzystywana w całym procesie pochodzić ma ze spalania biomasy w Elektrowni Konin.

ZE PAK wylicza, że jeden elektrolizer pozwoli na eksploatację około 50 autobusów wodorowych na dobę, z których każdy przejeżdża dziennie ok. 250 km.

Rozwiązania stosowane przez Hydrogenics pozwolą ZE PAK nie tylko na wytwarzanie 'zielonego’ wodoru, ale także magazynowanie i możliwość zwiększenia jego produkcji poprzez proste 'dostawianie’ kolejnych hydrolizerów – w zależności od popytu oraz tempa zmieniania gospodarki na mniej emisyjną. Tym samym ZE PAK dołączy do grona pionierów w produkcji wodoru metodą elektrolizy, w którym znajdują się już zakłady austriackie, niemieckie, japońskie i australijskieinformuje w komunikacie ZE PAK.

Źródło: gramwzielone.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.