Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kondycja energetyki kluczem do konkurencyjności gospodarki. Relacja z Energy Days w Katowicach

Kondycja energetyki kluczem do konkurencyjności gospodarki. Relacja z Energy Days w Katowicach

Za nami pierwsza odsłona Energy Days, wydarzenia poświęconego najważniejszym wyzwaniom branży energetycznej. Przez dwa dni prezesi spółek Skarbu Państwa, liderzy prywatnych firm, przedstawiciele rządu, samorządowcy, eksperci i inwestorzy dyskutowali na temat transformacji polskiego sektora energii, ze szczególnym naciskiem na innowacje, przyszłość branży oraz kluczowe zmiany w obliczu globalnej transformacji. 

Reklama

Debata o koniecznych zmianach

Energy Days odbyło się w terminie 2-3 października 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, gdzie spotkało się doborowe grono dyskutantów – 1500 uczestników (dodatkowych tysiąc osób śledziło wydarzenie zdalnie) oraz niemal 160 prelegentów, podczas blisko 25 sesji poświęconych tematom, którymi żyje dziś branża. 

W ramach nowego formatu Grupa PTWP zaproponowała uczestnikom liczne panele, debaty, warsztaty i prezentacje, skupiające się na wyzwaniach wynikających z transformacji energetycznej. Analizie poddano nie tylko modernizację sposobów produkcji i zużycia energii, lecz także głębokie reformy w infrastrukturze, polityce społecznej i działaniach na rzecz ochrony środowiska. 

Wydarzenie zainaugurowała sesja pt. „Transformacja polskiego sektora energii”, podczas której omówione zostały m.in. kierunki i tempo zmiany miksu energii w Polsce, kwestie transformacyjnej presji rynku i regulacji czy sposoby największych producentów energii w Polsce na mierzenie się z wyzwaniami transformacyjnymi. 

– Tematy związane z sektorem energii od zawsze zajmowały wiodące miejsca w wydarzeniach organizowanych przez grupę PTWP, takich jak Europejski Kongres Gospodarczy – podsumował Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP. – W Katowicach od lat doskonale zdajemy sobie sprawę z konieczności transformacji tej gałęzi gospodarki i ogromu wyzwań, który się z tym wiążę. Dlatego stworzyliśmy nową przestrzeń do dyskusji o energetyce w szerokim gronie. Na Energy Days bardzo mocno wybrzmiało, że w temacie transformacji potrzebujemy przyspieszenia. Wiele osób apelowało też o przejrzyste, stabilne i obowiązujące długoterminowo regulacje. Biznes, aby się rozwijać, musi znać zasady gry. Tylko wtedy można inwestować, planować przyszłość, realizować cele. Czas na dobre, prorozwojowe ramy dla gospodarki.

Zobacz też: Rekordowy wrzesień: węgiel odpowiadał za mniej niż 50% produkcji energii elektrycznej 

Bezpieczeństwo energetyczne kraju wymaga nowych mechanizmów rynku mocy

– Węgiel jest samoczynnie wypierany i to się dzieje szybciej niż przewidywały jakiekolwiek prognozy z ostatnich lat – zauważył Grzegorz Kinelski, prezes Grupy Enea. – Jesteśmy gotowi do budowy dwóch bloków gazowych w Kozienicach. To element naszego przejścia na zieloną stronę mocy. Projekty są w fazie przetargu, a ich przewidywane wejście do systemu to lata 2029-2030. Nasze bloki węglowe dobiegają kresu swojego technicznego życia, a być może zakończą je szybciej z powodów ekonomicznych.

– Największym dla nas wyzwaniem jest dostosowanie struktury wytwarzania do zmian na rynku – zauważył Dariusz Marzec, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – A część konwencjonalna jest konieczna, by nie zaczęło nam tu migać światło.

Jego zdaniem gaz – elastyczny, relatywnie niedrogi i stabilizujący system elektroenergetyczny – jest fundamentalny jako paliwo przejściowe w energetyce, zastępujące stopniowo węgiel w drodze ku energetyce odnawialnej.

– To nie jest dyskusja o długoletniej perspektywie. Decyzje podejmujemy jutro, pojutrze, w tym miesiącu – zauważył Grzegorz Lot, prezes Tauron Polska Energia.

Przypomniał również, że jednostki węglowe niebędące w rynku mocy przestaną pracować ze względu na brak podstaw ekonomicznych – i to niezależnie od tego, czy powstanie dla nich „systemowa alternatywa”.

Grono ekspertów dyskutowało także o cenach i konkurencyjności na rynku energii, sektorze fotowoltaiki, rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie i morzu, zastosowaniu wodoru i gazu, perspektywach rysujących się przed energetyką atomowej, transformacji ciepłownictwa, usprawnianiu technologii magazynowania, infrastrukturze dla e- mobilności czy energii dla miast i gmin.

Przeczytaj też: Transformacja energetyczna Polski. Czy powinniśmy rezygnować z gazu?

Dodatkowe atrakcje

Ważną częścią wydarzenia była również strefa targowa, w której wystawcy prezentowali swoje produkty i usługi. W tym gronie znaleźli się m.in. Polska Grupa Energetyczna, TAURON Polska Energia, Respect Energy, Dalkia Polska, Ebicom, Sunly, Krajowa Agencja Poszanowania Energii, OEM Energy, Biogas System, Politechnika Śląska, Amiston, Eco Clean Energy czy STX.

Transmisje online wszystkich debat, wykładów i prezentacji dostępne są na stronie internetowej wydarzenia – https://www.energydays.pl/2024/pl/.

W tym samym terminie (2-3 października br.) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyła się dwudniowa konferencja klimatyczna PRECOP.  

Łącznie w tych dwóch imprezach wzięło udział 3 tys. osób.

Organizatorem Energy Days jest Grupa PTWP. 

Czytaj też: Polska czwartym krajem UE z największym potencjałem produkcji biogazu

Źródło: informacja prasowa PTWP

Fot.: PTWP

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.