Konkurs Fairy Tales 2019 rozstrzygnięty! Zwycięża wizja ziemi spustoszonej przez podnoszące się poziomy morza

Blank Space ogłosiło zwycięzców Fairy Tales 2019 – największego corocznego konkursu architektonicznego na świecie. Szósta edycja konkursu przyciągnęła zgłoszenia z ponad 65 krajów. Jej zwycięzcami zostali kolumbijscy architekci – Lorenie Cano Acosta i Nicolas Mendoza Ramosow za „The Fall” – wizję ziemi spustoszonej przez podnoszące się poziomy morza.

The Fall

Szósta edycja konkursu Fairy Tales 2019 stawiała przed artystami zadanie stworzenia narracji tekstowej ilustrowanej obrazami, która oddawałaby złożone problemy współczesnego świata – kwestię imigracji, zanieczyszczenia środowiska, zmian klimatu, wzrostu poziomu mórz i oceanów oraz długofalowego oddziaływania działań człowieka na otoczenie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W tym roku prace z ponad 65 krajów oceniało jury złożone z ponad 20 czołowych architektów, projektantów i pisarzy, w tym Moshe Safdie, Tatiany Bilbao, Jurgena Mayera, Julii Koerner, Marka Fostera Gage i Jane Yolen. Pierwsze miejsce zajęli kolumbijscy architekci za narrację inspirowaną aktualną sytuacją w Wenezueli. „The Fall” pokazuje świat spustoszony przez podnoszące się poziomy morza, przed którego falami ludzi chronić mają rządowe bariery ze śmieci.

Monuments of the Past

Drugą nagrodę przyznano ilustratorowi z Melbourne – Nickowi Stathowi za historię „Monuments of the Past”. To narracja w formie dziennika ojca, który opowiada o wycieczce z synem, podczas której pokazuje mu zniszczone za sprawą zmian klimatycznych oraz wymysłów człowieka krajobrazy naturalne. Ojciec i syn podróżują w kostiumach astronautów, przyglądając się pływającym w przestrzeni, sztucznym mega-strukturom.

Kraken w 80-milionowym zbiorniku

Trzecia nagroda została przyznana projektantowi z Brooklynu – Anthony’emu D’Aurii za pracę „Kraken w 80-milionowym zbiorniku”, która jest próbą spojrzenia na fakt, że niemożliwe staje się odwrócenie naszych działań, a przyszłość ziemi wydaje się dość mglista.