Konkurs na innowacje w urządzeniach grzewczych

200 milionów złotych chce przekazać Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w konkursie “Szybka ścieżka „Urządzenia grzewcze”. Nabór trwa od 9 grudnia do 31 marca.  

Konkurs jest skierowany do przedsiębiorstw, konsorcjów i jednostek naukowo-przemysłowych. Pieniądze zaś mają być przeznaczone na badania przemysłowe – i/lub eksperymentalne prace rozwojowe (ew. uzupełnione o prace przedwdrożeniowe), których efektem jest opracowanie innowacyjnego rozwiązania możliwego do wdrożenia w działalności gospodarczej – czytamy w oficjalnym obwieszczeniu.

Według najnowszych danych GUS, w ubiegłym roku o prawie 25 proc. wzrosły nakłady na działalność badawczą i rozwojową. W tym roku NCBR zdążyło już przekazać ponad 6 miliardów złotych na rozwój i innowacje. Konkurs jest realizowany w ramach programu Inteligentny Rozwój. Dotychczas miał już siedem edycji. Co więcej, jest to czwarty konkurs o konkretnym profilu tematycznym w tym roku. Wcześniej dotyczyły one „Tworzyw Sztucznych”, „Technologii Kosmicznych” i „Innowacyjnych Nawozów Przyjaznych dla Środowiska”.

W ramach zakresu tematycznego konkursu, opracowano siedem obszarów badawczych: Konstrukcja i instalacja pomp ciepła; Pompy ciepła w przemyśle i ciepłownictwie; Konstrukcje kotłów; Automatyka i systemy sterowania kotłów; Konstrukcje indywidualne ogrzewacze pomieszczeń; Urządzenia dla ciepłownictwa i Fotowoltaika.

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie NCBR, tutaj.