Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Konkurs na najgrubszego niedźwiedzia

Konkurs na najgrubszego niedźwiedzia

10 lat temu Park Narodowy i Rezerwat Katmai na Alasce zapoczątkował nową tradycję – konkurs na najgrubszego niedźwiedzia. Pracownicy parku filmują i fotografują zwierzęta, które przygotowują się do snu zimowego. Tak zaczyna się rozgrywka, w której internauci oddają głosy na swojego ulubieńca. Ocenie podlega ilość zgromadzonego przez ssaki tłuszczu, który jest kluczowy w przetrwaniu zimy. 

Reklama

Tydzień Najgrubszego Niedźwiedzia 

Tydzień Grubego Niedźwiedzia to coroczne wydarzenie organizowane przez amerykańską Służbę Parków Narodowych oraz organizację pozarządową Explore. Podczas konkursu internauci wybierają osobnika, który może poszczycić się największą tkanką tłuszczową, a co za tym idzie, dobrym przygotowaniem do zimy.

Aby jak najlepiej pokazać przyrost tkanki tłuszczowej, zwierzęta były fotografowane również wiosną. W tym roku głosowanie trwało do 8 października. Każdego dnia organizatorzy inicjowali wirtualną potyczkę pomiędzy kandydatami, z której głosujący wyłaniali zwycięzcę.  

AD 4nXfAQAX Aotgixk99zr3V OLB mCcDPLMZ2IGu1rTN7vq4La RnxqM mhurIrLDbU DV7C2G5KvGFbk0k OfPIcIz6rw vXJInf2KnbNtbfzbgOENWXAOhBa6w1HFz9f1BIX6XjChlWTjVDY8Nzl2YhBIWyi?key=WAcUjGyuNhYt5ajRR3AXtQ

Tegoroczny Fat Bear Week został poprzedzony serią makabrycznych zdarzeń, a jego rozpoczęcie przełożono po tym, jak doszło do walki pomiędzy niedźwiedziami, która skończyła się śmiercią jednego z nich. 

Samiec o numerze 469, zaatakował i zabił samicę niedźwiedzia o numerze 402. Do tego incydentu doszło na brzegu rzeki, gdzie zwierzęta zajadają się złowionymi łososiami. Decyzją organizatorów, niedźwiedź, który dopuścił się ataku, został zdyskwalifikowany, co przełożyło się na konieczność zamiany par i opóźnienie w rozpoczęciu konkursu. 

Kto wygrał? 

Głosujący przyznali tytuł najgrubszego niedźwiedzia Grazer – postawnej samicy, którą opisano jako „pierwszą pracującą matkę, która kiedykolwiek została uhonorowana tytułem mistrzyni”. Jej konkurentem był Chunk – dominujący osobnik, który zaatakował ją i zabił jedno z jej młodych kilka tygodni wcześniej.

Grazer to 20-letnia niedźwiedzica, która w tym sezonie wychowała swój trzeci miot. Głosujący przyznali jej aż 71 000 głosów, co uczyniło ją zdecydowaną faworytką. 

– Jej nieustraszona natura jest szanowana przez inne niedźwiedzie, które często decydują się dać jej przestrzeń, zamiast ryzykować konfrontację. To podnosi rangę Grazer w hierarchii niedźwiedzi ponad prawie wszystkie niedźwiedzie, z wyjątkiem największych samców – czytamy na facebookowym profilu parku. 

Gruby niedźwiedź to zdrowy niedźwiedź!

Tycie, gdy zbliża się zima, jest dla niedźwiedzi kluczowe. Zgromadzona tkanka tłuszczowa pomoże im przetrwać długie zimowe miesiące, podczas których nie będą dostarczać organizmowi pożywienia. Organizatorzy zapewniają: “Gruby niedźwiedź to zdrowy niedźwiedź”. 

Jesienią zwierzęta wchodzą w stan zwany hiperfogią, w którym jedzą bez przerwy i mogą przytyć nawet 2 kg w ciągu dnia. Ich organizm tłumi wytwarzanie leptyny, czyli substancji odpowiedzialnej za poczucie sytości. Dzięki temu mogą najeść się “do pełna”, zanim nadejdzie okres snu zimowego. Ich głównym pożywieniem są łososie, których dziesiątki wyławiają z wody. Latem w menu ssaków goszczą też jagody i trawa cukrowa. 

To nie tylko konkurs 

Konkurs angażuje i bawi miliony użytkowników, którzy codziennie oglądają potyczki niedźwiedzi na żywo. Założeniem organizatorów nie było jednak zapewnienie rozrywki. Promując Fat Bear Week, chcą pokazać, jak niesamowita, złożona i fascynująca jest dzika przyroda. 

Postępujące zmiany klimatu i niszczenie przez człowieka siedliska dzikich zwierząt stawiają przyszłość populacji niedźwiedziz Alaski pod znakiem zapytania. Bez dostępu do czystej wody i zdrowych ekosystemów nie przetrwają one zimy.

Zobacz też: Liczebność dzikich zwierząt spadła o 73%. Człowiek będzie kolejnym zagrożonym gatunkiem? 

Źródła: bbc.com, explore.org

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.