Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy Kokosanka zostanie najlepszym pingwinem świata? Mieszkanka gdańskiego zoo deklasuje przeciwników

Czy Kokosanka zostanie najlepszym pingwinem świata? Mieszkanka gdańskiego zoo deklasuje przeciwników

Czy Kokosanka zostanie najlepszym pingwinem świata? Mieszkanka gdańskiego zoo deklasuje przeciwników

Kokosanka jest wyjątkowym pingwinem i to nie tylko dlatego, że żyje daleko od typowych dla swojego gatunku obszarów południowej Afryki. Mieszkanka gdańskiego zoo jest prawdopodobnie jedynym żyjącym w niewoli pingwinem albinosem. Teraz ta wyjątkowa nielotka walczy o zwycięstwo w międzynarodowym konkursie na najlepszego pingwina świata.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Kokosanka mieszka w gdańskim zoo. To jedyny taki pingwin na świecie

Kokosanka wykluła się 12 grudnia 2018 roku i od początku swojego życia mieszka w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Jest pingwinem przylądkowym. Gatunek w naturalnych warunkach występuje u południowo-zachodnich wybrzeży Afryki. Kontynent ten kojarzy się raczej z tropikalną pogodą, a pingwiny z reguły wolą zimniejsze warunki, jednak przylądkowe są tu wyjątkiem. Kokosanka nawet wśród swoich pobratymców stanowi wyjątkowy przypadek – jej pióra są całkowicie białe, a oczy czerwone, bowiem jest osobnikiem albinotycznym.

Albinizm występuje u wielu gatunków, w tym również u ludzi. Jest to uwarunkowane genetycznie zaburzenie metabolizmu enzymu tyrozynazy, co z kolei prowadzi do niemożliwości wyprodukowania przez organizm melaniny – substancji, która nadaje kolor skórze, piórom, włosom czy sierści. W przypadku niektórych zwierząt oczy albinosów są czerwone, bowiem deficyt pigmentacji w tęczówce sprawia, że dostrzegamy obecne w oku naczynia krwionośne. Pingwiny również wykazują taką cechę, więc Kokosankę łatwo rozpoznać po białych piórach, łapach i dziobie oraz czerwonych oczach.

Pingwin z Gdańska na drodze do wygranej

W grudniu 2023 roku donosiliśmy o manulu Magellanie, mieszkańcu poznańskiego zoo, który wygrał internetowe głosowanie na najlepszego manula, pokonując w finale japońskiego kotowatego o imieniu Bol. Szansę powtórzenia jego sukcesu ma teraz Kokosanka. Międzynarodowy konkurs March of The Penguin Madness urządza organizacja Penguins International, która zajmuje się ochroną tych wyjątkowych stworzeń. W ubiegłym roku odbyła się pierwsza edycja zawodów, w której zwyciężył Spike, pingwin królewski z Wielkiej Brytanii. Tym razem to Kokosanka ma szansę na wygraną.

W ramach tegorocznych zawodów pingwiny zostały podzielone na sześć dywizji, których zwycięzcy zmierzą się ze sobą w fazie pucharowej. Kokosanka znajduje się w dywizji pierwszej, w swoim debiutanckim pojedynku pokonała mieszkająca w RPA Selene. Oprócz albinoski w zawodach brał udział inny pingwin z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego – liczący aż 32 lata Dziadek. Niestety został wyeliminowany przez Małego Campbella, również żyjącego w RPA. Kokosanka już w następnej rundzie miała okazję pomścić Dziadka – zwyciężyła z Campbellem miażdżącą przewagą głosów. Jej przeciwnik zdobył ich 1957, a Kokosanka aż 12 181.

Zwycięzca danego pojedynku zostaje wybrany na podstawie głosowania internautów, które odbywa się zarówno na stronie internetowej Penguins International, jak i na ich Instagramie oraz Facebooku. Kolejna runda rozpocznie się w czwartek 4 kwietnia. Kokosanka zmierzy się z Meatloafem, dwuletnim pingwinem małym, który na co dzień mieszka w Kaliforni. Pojedynek będzie finałem pierwszej dywizji. W ramach pingwiniego patriotycznego zrywu warto oddać głos na tę wyjątkową mieszkankę gdańskiego ogrodu zoologicznego. W najbliższy czwartek pamiętajcie o Kokosance, bowiem każdy głos się liczy.

– Czytaj także: Nowe gatunki wchodzą na listę inwazyjnych gatunków obcych UE

Źródła: penguinsinternational.org, turystyka.wp.pl, zoo.gdansk.pl

Fot. Gdański Ogród Zoologiczny

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.