Konsolidacja chińskich firm z branży EV stała się faktem

Duże koncerny z uwagą śledzą debiuty młodych podmiotów na rynku, aby w odpowiednim momencie je przejąć lub zainwestować w ich rozwój.

Przypadkiem doskonale ilustrującym taki właśnie sposób postrzegania aktualnych trendów na globalnym rynku elektromobilnym jest przejęcie części udziałów start-upu Xiaopeng Motors Technology przez chiński holding Alibaba, znany z internetowych platform handlowych.

Start-up, znany także pod nazwą XPeng Motors, planuje zostać w najbliższej przyszłości poważnym producentem samochodów elektrycznych. Te ambitne plany były jednym z elementów, które zwróciły uwagę holdingu Alibaba. Inny to planowany debiut pierwszego samochodu elektrycznego, mający w styczniu podczas Consumer Electronics Show w Las Vegas.

Będzie nim całkowicie elektryczny SUV o nazwie Identity X, który przyspiesza do stu kilometrów na godzinę w 5,8 sekundy, a jego zasięg to według zapowiedzi trzysta kilometrów. Pojazd będzie wyposażony w autonomiczne parkowanie, inteligentny tempomat i sterowanie aktywowane głosem.

Produkcją samochodów dla XPeng Motors ma się zająć firma Haima Motor, słynąca w Chinach z produkcji sedanów, crossoverów i pojazdów wielozadaniowych.

Według porozumienia zawartego z XPeng Motors Haima Motor wyprodukuje pięćdziesiąt tysięcy egzemplarzy w ciągu czterech lat.

 

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Konferencja NFOŚiGW dla przedsiębiorstw ciepłowniczych, spółdzielni mieszkaniowych i dostawców technologii OZE

Następny artykuł

Czy do 2040 Kalifornia w pełni zakaże sprzedaży nowych samochodów spalinowych?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,