Wiedeńczycy już teraz mogą się poszczycić jedną z najlepiej rozwiniętych sieci komunikacji publicznej i niewielką liczbą posiadaczy aut spalinowych. Ponad 40% mieszkańców miasta korzysta z transportu publicznego, a nie własnego samochodu! Dzięki temu eksperymentowi entuzjastów ekologicznego transportu może być jeszcze więcej.
500 euro za rezygnację z samochodu na 3 miesiące!
W Wiedniu trwa nietypowy eksperyment – władze są gotowe zapłacić mieszkańcom za 3 miesiące życia bez samochodu. Do programu „Auto-Wette” jak dotąd dołączyło 40 gospodarstw domowych. Wyzwanie ma trwać od maja do lipca 2025 roku – w zamian za rezygnację z poruszania się za pomocą pojazdu spalinowego mieszkańcy dostaną nagrodę w wysokości 500 euro. Zgodnie z założeniem programu kwota ta ma pokrywać koszt poruszania się alternatywnymi środkami transportu: bilety na komunikację publiczną, car-sharing lub bike-sharing.
Cała akcja jest monitorowana za pomocą aplikacji mobilnej Wiener Linien, która w cyfrowym dzienniku rejestruje podróże i zbiera informacje na temat środków lokomocji jakimi poruszają się mieszkańcy. Jej celem jest również zbadanie nastrojów społecznych i tego jak Wiedeńczycy odbierają eksperyment.
Aby wziąć udział w akcji „Auto-Wette” należy oddać tablicę rejestracyjną do urzędu na okres 3 miesięcy. Uczestnik akcji musi mieć co najmniej 21 lat, posiadać status mieszkańca Wiednia oraz prawo jazdy kategorii B.
Wiedeńczycy lubią transport publiczny
Już teraz w Wiedniu jest więcej posiadaczy kart miejskich i biletów okresowych niż zarejestrowanych samochodów. Jak wynika z danych organizacji zajmującej się elektromobilnością – VCÖ, w 2024 roku w Wiedniu odnotowano spadek liczby samochodów. Na 1000 mieszkańców przypada mniej niż 400 pojazdów.
Wynik ten jest skutkiem działań proklimatycznych – Wiedeń rozbudowuje trasy rowerowe i inwestuje w sieć komunikacji publicznej, która uważana jest za jedną z najlepszych na świecie. System transportu publicznego składa się z pięciu linii metra, 28 linii tramwajowych i 128 linii autobusowych. Cały system jest również skoordynowany z systemem kolei podmiejskiej.
Zobacz też: Zredukowali zanieczyszczenia o 40% w centrum, żeby zatruć przedmieścia
Źródło: transinfo.pl, wienerlinien.at, trojmiasto.wyborcza.pl
Fot. Canva
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.