Kopuła z lusterek wstecznych, pasów bezpieczeństwa i butelek po napojach na rzece Grand

Małżeński zespół artystów i architektów – Amanda Schachter i Alexander Levi z nowojorskiego studia SLO Architecture, zwodowali niedawni najnowszą ze swoich instalacji z serii Harvest Dome.

Harvest Dome to ogromne, unoszące się na wodzie sfery, które wykonane są z materiałów pochodzących z odzysku. Najnowsza, trzecia iteracja znajduje się obecnie na Grand River w stanie Michigan, gdzie zwodowano ją, by celebrować tradycję i historię miasta Grand Rapids, która jest związana z wodą.

Kolorowa sfera o średnicy 6 metrów wykonana jest ze starych pasów bezpieczeństwa i lusterek samochodowych, a także butelek po napojach.

Zwodowana w sierpniu tego roku Harvest Dome 3.0 stworzona została w ramach ArtPrize 10, trwającego 19 dni festiwalu, podczas którego artyści na terenie około 8 km2 tworzą otwartą galerię wypełnioną instalacjami.

Sfera SLO Architecture jest dopasowana do okolicy i stanowi najnowszy nabyte tej galerii. Materiały potrzebne do wykonania zostały zebrane z okolicy, aby instalacja miała związek z Grand Rapids. Cała konstrukcja utrzymuje się na wodzie na 128 sztukach dwulitrowych butelek po napojach.

Historia Grand Rapids jest związana z rzeką – dawała ona energię, by zmienić miasto w centrum przemysłowe, dzięki zasilaniu przemysłu drzewnego i samochodowego. Niestety postępująca urbanizacja przełożyła się na zanieczyszczenie rzeki, a także problemy, takie jak powodzie itd.

„Transcendentna i abstrakcyjna forma Harest Dome 3.0 wywodzi się z kształtu złogów śmieci, płynących rzeką. Niebieskie linie pasów oraz lusterka odbijające kolor wody i nieba sprawiają, że sfera przypomina bąbelek, który właśnie wyłonił się z spienionej wody na katarakcie, co przeobraża ideę mocy i możliwości, jakie daje rzeka”.

Sferę budował cały zespół robotników. Została ona zmontowana w czasie kilku dni na brzegu rzeki, a następnie pod koniec sierpnia zwodowana na Grand River za pomocą dźwigu. Sfera zabezpieczona jest w wodzie linami.

Źródło: Archdaily

Zdjęcia: Scott Rasmussen / SLO Architecture

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Ostrzeżenia o smogu – kolejny rok absurdu. Polskie progi alarmowania najwyższe w Europie

Polski Alarm Smogowy po raz kolejny sprawdził, ile dni z alarmem smogowym wystąpiłoby, gdyby władze uznały, że Polacy zasługują na zachodnioeuropejskie kryteria ostrzegania o zagrożeniu. W niektórych polskich miastach „francuski” alarm smogowy obowiązywałby przez dwa miesiące. Obowiązujące w Polsce kryteria sprawiają, że pomimo wysokich stężeń pyłów zawieszonych w 2018 w żadnym z miast wojewódzkich nie ogłoszono alarmu smogowego.