Ciepły Dom po Czystym Powietrzu? Kolejna przedwyborcza propozycja rządu Morawieckiego
Czyste Powietrze ruszyło we wrześniu, a rząd już myśli o kolejnym programie wspierającym termomodernizację domów jednorodzinnych. Nowy program ma nosić nazwę Ciepły Dom – tym samym nawiązuje do celu, na jaki mają być przeznaczone fundusze.

W odróżnieniu od Czystego Powietrza, środki na Ciepły Dom mają pochodzić z Funduszu Termomodernizacji oraz od samorządów, które będą go współfinansować. Tymczasem Czyste Powietrze finansowane jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Na ten moment planowany budżet Ciepłego Domu wynosi 180 mld, a już mówi się o jego powiększeniu.

Z nowych dotacji mają skorzystać mieszkańcy miast poniżej 100 tys. mieszkańców. To ich najbardziej dotyka problem nieocieplonych domów, słabej jakości paliw i zanieczyszczenia z “kopciuchów”. Chodzi przede wszystkim o wsparcie osób ubogich energetycznie.

Wśród przedsięwzięć, które będą wspierane, mają znaleźć się ocieplanie przegród przed ucieczką ciepła oraz poprawienie izolacji stolarki okiennej i drzwiowej. Ponadto beneficjenci będą mogli przeznaczyć środki na zakup pomp ciepła czy wymianę pieca.

Politycy w tym programie widzą szansę nie tylko na poprawienie jakości powietrza, ale zwracają również uwagę na polepszenie ogólnych standardów życia i niższe opłaty za zużycie energii.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Fotowoltaika receptą na smog? Mocne uderzenie od Lidera Rynku

Rocznie z powodu smogu umiera 45 tys. osób. To jest fakt. Jeżeli nie zaczniemy działać, wynik ten będzie jeszcze wyższy, a straty, także finansowe, wzrosną. Najbardziej niebezpieczne dla ludzkiego organizmu są pyły zawieszone PM10 i PM2,5. Cząstki PM10 z łatwością docierają do górnych dróg oddechowych, a następnie do płuc, a pył PM2,5 jest na tyle mały, że może przenikać do krwi.