Ciepły Dom po Czystym Powietrzu? Kolejna przedwyborcza propozycja rządu Morawieckiego

Czyste Powietrze ruszyło we wrześniu, a rząd już myśli o kolejnym programie wspierającym termomodernizację domów jednorodzinnych. Nowy program ma nosić nazwę Ciepły Dom – tym samym nawiązuje do celu, na jaki mają być przeznaczone fundusze.

W odróżnieniu od Czystego Powietrza, środki na Ciepły Dom mają pochodzić z Funduszu Termomodernizacji oraz od samorządów, które będą go współfinansować. Tymczasem Czyste Powietrze finansowane jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Na ten moment planowany budżet Ciepłego Domu wynosi 180 mld, a już mówi się o jego powiększeniu.

Z nowych dotacji mają skorzystać mieszkańcy miast poniżej 100 tys. mieszkańców. To ich najbardziej dotyka problem nieocieplonych domów, słabej jakości paliw i zanieczyszczenia z “kopciuchów”. Chodzi przede wszystkim o wsparcie osób ubogich energetycznie.

Wśród przedsięwzięć, które będą wspierane, mają znaleźć się ocieplanie przegród przed ucieczką ciepła oraz poprawienie izolacji stolarki okiennej i drzwiowej. Ponadto beneficjenci będą mogli przeznaczyć środki na zakup pomp ciepła czy wymianę pieca.

Politycy w tym programie widzą szansę nie tylko na poprawienie jakości powietrza, ale zwracają również uwagę na polepszenie ogólnych standardów życia i niższe opłaty za zużycie energii.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Bezemisyjny rejs Grety Thunberg

Jak poinformował kapitan, jacht został zaprojektowany z myślą o prędkości, a nie luksusie. – Nie ma pryszniców ani toalet, do wypróżniania posłuży niebieskie wiadro – dodał. Załoga zapewniła, że podróż powinna przebiegać tak szybko, jak będzie to możliwe, ale z uwagi na trwający sezon huraganów na Atlantyku niczego nie można być pewnym. 18-metrowy jacht wyposażony jest w panele słoneczne i podwodne turbiny, które wytwarzają energię elektryczną, pozwalając na bezemisyjną podróż. Silnik ma być używany tylko w sytuacji kryzysowej.