Ciepły Dom po Czystym Powietrzu? Kolejna przedwyborcza propozycja rządu Morawieckiego

Czyste Powietrze ruszyło we wrześniu, a rząd już myśli o kolejnym programie wspierającym termomodernizację domów jednorodzinnych. Nowy program ma nosić nazwę Ciepły Dom – tym samym nawiązuje do celu, na jaki mają być przeznaczone fundusze.

W odróżnieniu od Czystego Powietrza, środki na Ciepły Dom mają pochodzić z Funduszu Termomodernizacji oraz od samorządów, które będą go współfinansować. Tymczasem Czyste Powietrze finansowane jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Na ten moment planowany budżet Ciepłego Domu wynosi 180 mld, a już mówi się o jego powiększeniu.

Z nowych dotacji mają skorzystać mieszkańcy miast poniżej 100 tys. mieszkańców. To ich najbardziej dotyka problem nieocieplonych domów, słabej jakości paliw i zanieczyszczenia z “kopciuchów”. Chodzi przede wszystkim o wsparcie osób ubogich energetycznie.

Wśród przedsięwzięć, które będą wspierane, mają znaleźć się ocieplanie przegród przed ucieczką ciepła oraz poprawienie izolacji stolarki okiennej i drzwiowej. Ponadto beneficjenci będą mogli przeznaczyć środki na zakup pomp ciepła czy wymianę pieca.

Politycy w tym programie widzą szansę nie tylko na poprawienie jakości powietrza, ale zwracają również uwagę na polepszenie ogólnych standardów życia i niższe opłaty za zużycie energii.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Polska gospodarką o obiegu zamkniętym? To możliwe

Jednym z najbardziej korzystnych kroków, jeśli chodzi o środowisko naturalne, może być przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Perspektywy są imponujące – jak wskazują szacunki, w samej tylko Unii Europejskiej pozwoli to na oszczędzenie 630 miliardów dolarów – ok. 3% PKB – nie wspominając o korzyściach ekologicznych.