Koronawirus: szczepionki testowane na zwierzętach

Australijska agencja ds. badań CSIRO rozpoczęła testy przedkliniczne potencjalnych szczepionek przeciwko koronawirusowi. Badania mają potrwać 18 miesięcy. W etapie przedklinicznym szczepionki będą wstrzyknięte fretkom.

Rob Grenfell, dyrektor ds. zdrowia w CSIRO, informuje, że badania na zwierzętach będą trwały trzy miesiące. Według niego w optymistycznym wariancie gotowa szczepionka pojawi się za około 18 miesięcy. CSIRO jest pierwszą instytucją, która wykona kompleksowo cały zestaw badań włącznie z etapem przedklinicznym z wykorzystaniem zwierząt. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Zazwyczaj dotarcie do tego punktu zajmuje około 1-2 lat, a my skróciliśmy to do kilku miesięcy  – zwrócił uwagę dr Grenfell.

O wyborze fretek zadecydował fakt, że ich układ oddechowy reaguje na wirusa SARS-CoV-2 (koronawirus) w podobny sposób, co ludzki. Badania na zwierzętach zatwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia. 

Wcześniej szczepionkę opracowywaną przez Uniwersytet Oksfordzki laboratoria również testowano na zwierzętach. Natomiast w Stanach Zjednoczonych podjęto się testów od razu na ludziach. Na całym świecie opracowywane są szczepionki przeciwko koronawirusowi przez nawet 40 jednostek badawczych. Jednak eksperci są zdania, że pierwsza ogólnodostępna pojawi się najwcześniej w przyszłym roku. 

Źródło: bbc.com, tvp.info