Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Koronawirus uratuje kilka zagrożonych gatunków zwierząt?

Koronawirus uratuje kilka zagrożonych gatunków zwierząt?

Naukowcy twierdzą, że epidemia koronawirusa może pomóc niektórym zagrożonym gatunkom dzikich zwierząt. Choć niektóre, jak np. łuskowce, oficjalnie znajdują się pod ochroną, to uznawane w Chinach za przysmak często padały ofiarami kłusowników. Odkąd podejrzewa się, że mogą przenosić wirus SARS-CoV-2 , władze wprowadziły całkowity zakaz handlu tym gatunkiem.

BANER MOBILEB1
Reklama

Łuskowce (Pholidota) to rząd afrykańskich i południowoazjatyckich ssaków łożyskowych z rodziny łuskowcowatych (Manidae). Ich cechą charakterystyczną są dachówkowato ułożone łuski, które pokrywają ich ciała. Zamieszkują tropikalne lasy Afryki Subsaharyjskiej i Azji Południowo-Wschodniej.

Zdaniem chińskich naukowców zwierzęta te mogą być potencjalnym nosicielem koronawirusa. Na początku lutego opublikowano raport badaczy z Południowochińskiego Uniwersytetu Rolniczego, w którym przedstawiono teorie dowodzącą, że łuskowce mogą być pośrednim nosicielem wirusa. Jak wyjaśnił Xiao Lihua, jeden z naukowców przeprowadzających badanie, koronawirusa mogą roznosić nietoperze, by jednak patogen mógł zarazić człowieka, potrzebny jest nosiciel pośredni – w tym wypadku łuskowiec.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Część środowiska naukowego odniosła się krytycznie do wyników raportu.

Wyniki badania zostały opublikowane tylko w uniwersyteckim komunikacie prasowym. To nie są dowody naukowepowiedział James Wood, szef wydziału weterynarii na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Prawo, które zacznie obowiązywać? 

Mimo sceptycznego podejścia środowiska naukowego, Chiny wprowadziły całkowity zakaz handlu i konsumpcji łuskowca. Choć zgodnie z prawem zwierzęta te już wcześniej objęte były ochroną, dopiero teraz położono nacisk na jego przestrzeganie. Rządy krajów Azji Południowo-Wschodniej zobowiązały się do ograniczenia handlu dziką fauną i florą. Pod koniec bieżącego miesiąca odbędzie się konferencja na temat bioróżnorodności w stolicy Malezji Kuala Lumpur, podczas której ochrona gatunków ma być głównym tematem.

Źródło: tvn24.pl

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.