Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kościół katolicki w Azji wybiera energię odnawialną

Kościół katolicki w Azji wybiera energię odnawialną

Kościół katolicki w Azji, w zgodzie z papieską encykliką Laudato Sì z 2015 roku, wybiera energię odnawialną, aby mieć wkład w zahamowanie zmian klimatycznych – informuje Agencja FIdes. Federacja Konferencji Episkopatów Azji spotkała się ostatnio w Cox’s Bazar w Bangladeszu, aby omówić tę kwestię.

Reklama

– Promowanie energii odnawialnej w każdej parafii, wspólnocie i instytucie katolickim w Azji i na całym świecie to kwestia rozeznawania, to kluczowy wybór – powiedział ojciec Charles Irudayam, były sekretarz Komisji Sprawiedliwości, Pokoju i Rozwoju Konferencji Biskupów Indyjskich, której członkowie uczestniczyli w spotkaniu. Jest on również jednym z 40 uczestników (biskupów, księży i ​​świeckich) reprezentujących 11 krajów azjatyckich, skupianych przez Biuro ds. Rozwoju Człowieka (OHD) Federacji Konferencji Biskupów Azjatyckich (FABC).

– Według raportu opublikowanego w sierpniu 2018 r. przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej, Azja stanowi prawie dwie trzecie światowego potencjału generowania energii odnawialnej. Zapotrzebowanie na energię rośnie, a rządy różnych państw azjatyckich koncentrują swoją uwagę na energii odnawialnej: wiatrowej, słonecznej, bioenergetycznej, geotermalnej i hydroelektrycznej, ze względu na obawy o bezpieczeństwo dostaw, niestabilność cen i problemy środowiskowe – wskazał o. Irudayam. – Należy pamiętać, że energia słoneczna i wiatrowa to niezawodne formy energii służącej do wytwarzania energii elektrycznej, które nie przyczyniają się do zmiany klimatu ani zanieczyszczenia powietrza. Są one teraz tańsze, niż węgiel w całej Azji – zauważył ksiądz.

– Argument, że węgiel jest najszybszą lub najbezpieczniejszą drogą do rozwoju, przestał działać. Widzimy szkodliwe konsekwencje jego wykorzystania. Musimy wziąć pod uwagę koszty leczenia pacjentów z problemami układu oddechowego, odbudować miasta po najbardziej intensywnych powodziach, nakarmić rolników, których uprawy niszczeją z powodu silnych suszy. To wszystko konsekwencje związane z wykorzystaniem paliw kopalnych – wymieniał o. Charles Irudayam. – Kraje Azji muszą więc szybko przejść od paliw kopalnych do czystej energii, a Kościół katolicki oferuje swój wkład w tę kulturową i praktyczną zmianę – zadeklarował.

Jak dodał duchowny, rządy krajów azjatyckich potrzebują zmiany paradygmatu finansowego oraz systematycznych i wspólnych wysiłków na rzecz integralnej ekologii, stawiając ludzką godność i troskę o nasz wspólny dom w centrum polityki.

W odpowiedzi na apele papieża Franciszka zawarte w jego encyklice Laudato Sì, opublikowanej w 2015 roku, w której Ojciec Święty zachęca wszystkich ludzi dobrej woli do dbania o stworzenie, Konferencje Episkopatów w Azji zainicjowały zlecenia na rzecz ekologii integralnej, powołując komisje ds. Ekologii Integralnej. – Kościół katolicki w Azji zdaje sobie sprawę z wagi i pilności reagowania na wyzwania ochrony środowiska i stara się podążać nową ścieżką troski i ochrony stworzenia – podsumował o. Irudayam.

źródło: fides.org

foto: axitec

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.