Kotły wodorowe. Europejski sezon grzewczy przechodzi na zieloną stronę

Kotły wodorowe. Europejski sezon grzewczy przechodzi na zieloną stronę

Niderlandzka firma Remeha, jako pierwsza firma z branży grzewczej na świecie opracowała kocioł kondensacyjny przystosowany do spalania 100% wodoru. Kotły zasilane wodorem mają szansę wesprzeć dekarbonizację ogrzewania. Czy ta nowa, ekologiczna technologia sprawdzi się w europejskich domach?

Czy piecyki na wodór zrewolucjonizują europejski rynek?

Firma BDR Thermea wprowadza swoje rozwiązanie zeroemisyjnego piecyka grzewczego na europejskim rynku przemysłowym. Na pierwszy ogień poszła Wielka Brytania oraz Francja.

Brytyjska firma Baxi Heating, również należąca do BDR Thermea Group, opracowała i od 2020 roku testuje jeden z pierwszych w Wielkiej Brytanii kotłów na czysty wodór. Ściśle współpracuje przy tym z rządem Wielkiej Brytanii, aby wypróbować też inne technologie wodorowe i niskoemisyjne. 

Przykładowo kocioł wodorowego BAXI Heating znalazł się w oficjalnej Strategii Wodorowej Wielkiej Brytanii opublikowanej w sierpniu tego roku

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1
l40eOeS10kaSgIfd514Ih6uqjzeEd1YgBKcB xVQvjeZKpzxbNDeZ8CWPfD2LckkjpzocDjPKoFKOJx3IvNtlw3qI1BPij Z

Fot: kocioł wodorowy

Dodatkowo niedawno miała miejsce prezentacja domu zeroemisyjnego, podczas której Baxi Heating przedstawiła swoje najnowsze urządzenie czerpiące energię z wodoru i zademonstrowała jego użycie w warunkach rzeczywistych. Oprócz kotłów wodorowych partnerzy współpracujący z firmą stworzyli również prototypy pieców na wodór, kuchenek i płyt grzewczych.

Z kolei we Francji, z inicjatywy burmistrza gminy Châteauneuf-sur-Loire, piecyk wodorowy został zainstalowany w domu przeznaczonym dla około 1600 osób.

Dzięki niemu gmina jest pierwszym miejscem we Francji, w którym wypróbowano kocioł na czysty wodór. 

Czy kotły wodorowe firmy są dostępne na polskim rynku?

Co prawda w Polsce kotły wodorowe nie są jeszcze stosowane, jednak już teraz można troszczyć się o środowisko dzięki nowoczesnym urządzeniom grzewczym. 

BDR Thermea Poland z siedzibą we Wrocławiu oferuje wysokiej jakości, oparte na OZE, ekologiczne rozwiązania. Dostępne są hybrydy, pompy ciepła, kolektory słoneczne, zestawy z panelami fotowoltaicznymi czy rekuperację. 

źródło: informacja prasowa

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.