1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Chińska transformacja wodorowa

Chińska transformacja wodorowa

Chiny uznały wodór za kluczową technologię wspierającą redukcję emisji dwutlenku węgla. Chiński Sojusz Wodorowy opublikował 22 września nowy raport, w którym wzywa chiński rząd do zainstalowania co najmniej 100 GW odnawialnych elektrolizerów wodoru w całym kraju.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Chińska produkcja wodoru

Chiny są jak dotąd niepowtarzalnie największym na świecie producentem wodoru. Niestety jednak większość krajowej produkcji skupia się na wytwarzanym z paliw kopalnych brązowym wodorze. W 2019 roku kraj wyprodukował ponad 21 milionów ton wodoru, z 70 milionów ton wyprodukowanych na świecie. Niestety chińska produkcja wodoru aktualnie emituje 18-20 ton dwutlenku węgla na każdą tonę wytworzonego H2.

Jedynie 4% chińskiego wodoru wykorzystuje odnawialną energię elektryczną do przekształcania wody w tlen i wodór za pomocą elektrolizy. Oznacza to, że jedynie 4% wodoru wyprodukowanego w kraju jest zielonym wodorem, który obecnie jest najbardziej pożądany.

Węgiel jest oczywiście najtańszym źródłem wodoru, jednak również najbardziej przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. Według obietnic prezydenta Xi Jinpinga, chiny mają zredukować emisje przed 2030 rokiem, a w 2060 roku Chiny mają być zupełnie neutralne pod względem emisji netto.

W całym kraju trwają już działania mające na celu przeprowadzenie efektywnej transformacji wodorowej. Region Mongolii Wewnętrznej w Chinach przedstawił plany rozwoju siedmiu projektów energii wiatrowej i słonecznej, które mogłyby wyprodukować prawie 67 000 ton wodoru rocznie z zupełnie ekologicznych źródeł. Do tej pory cała produkcja w tym regionie skoncentrowana była na wodorze brunatnym.

Zielona transformacja firmy Sinopec

Chińska państwowa firma naftowa Sinopec planuje wdrożyć w życie swój pierwszy projekt ekologicznego wodoru w Mongolii Wewnętrznej do końca przyszłego roku. W planach jest wykorzystywanie jedynie odnawialnych źródeł energii do produkcji 10 000 ton zielonego wodoru rocznie.

Na ten moment firma produkuje 3,5 miliona ton „nieekologicznego” wodoru rocznie i jest to 14% całkowitej produkcji krajowej.

Sinopec już wyznaczył sobie budżet inwestycyjny w wysokości około 30 miliardów juanów, czyli około 4,6 miliarda dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat.

Ambitny plan China Hydrogen Alliance

Chiński sojusz wodorowy China Hydrogen Alliance opublikował niedawno swoje plany związane ze zwiększeniem mocy produkcyjnej zielonego wodoru do aż 100 GW do 2030 roku. Cała inicjatywa jest mocno wspierana przez rząd i inne organy społeczne.

– Sojusz jest wspierany i nadzorowany przez Ministerstwo Nauki i Technologii, Ministerstwo Przemysłu i Informatyzacji, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Transportu, Nadzór nad Aktywami Państwowymi i Komisji Administracyjnej Rady Państwa, Narodowej Administracji Energii, Narodowego Banku Rozwoju, Chińskiej Akademii Nauk, Chińskiej Akademii Inżynierii, Chińskiego Stowarzyszenia Nauki oraz Administracji ds. Technologii i Normalizacji pisze China Hydrogen Alliance na swojej stronie internetowej.

źródło: rechargenews.com, argusmedia.com, h2-view.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.