Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska liderem rynku zielonego wodoru? Czy Putin ma nową konkurencję?

Polska liderem rynku zielonego wodoru? Czy Putin ma nową konkurencję?

W zeszłym tygodniu, wiceminister Ireneusz Zyska podczas spotkania z inicjatorami Podkarpackiej Doliny Wodorowej w Nowej Sarzynie, ogłosił, że Polska ma szansę stać się jednym z liderów światowej produkcji zielonego wodoru. Ponad miesiąc temu były wicepremier Rosji Anatolij Czubajs ogłaszał plany realizacji Europejskiej Strategii Wodorowej przez Rosję.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Europejska Strategia Wodorowa

Celem Europejskiej strategii wodorowej jest stymulacja rozwoju sektora odnawialnego, zielonego wodoru tak, aby do 2050 roku był on w pełni zeroemisyjnym, ogólnodostępnym źródłem energii w Unii Europejskiej.

Przed osiągnięciem tego celu, Komisja Europejska, dopuszcza również korzystanie z innych źródeł wodoru takich jak niebieski, wykorzystujący gaz ziemny, czy szary, przemysłowy.

Dlaczego zielony wodór jest najbardziej pożądany?

Zielony wodór to najbardziej ekologiczna odmiana tego surowca.

Dzielimy go na 4 różne rodzaje, uzależnione od sposobu produkcji. Zielony wodór pozyskiwany jest przy użyciu energii OZE. Niebieski wytwarzany jest z wykorzystaniem gazu ziemnego. Szary – przemysłowy pozyskiwany jest w wyniku elektrolizy. Czarny powstaje ze zgazowania węgla.

Unia postawiła sobie za cel, by gaz w całości produkować z OZE. Pozostałe rodzaje nazywane są „brudnym wodorem”.

Polska liderem zielonego wodoru

3 września, podczas spotkania z inicjatorami Podkarpackiej Doliny Wodorowej, wiceminister Ireneusz Zyska powiedział, że Polska ma szansę stać się jednym z liderów światowej produkcji zielonego wodoru. Zapowiedział również wdrożenie Prawa Wodorowego w 2022 roku oraz dodał, że  wprowadzenie strategii wodorowej jest możliwe już we wrześniu tego roku.

– Już teraz Polska jest trzecim w Unii Europejskiej i piątym na świecie producentem wodoru, dlatego chcemy stworzyć najlepsze warunki do rozwoju tej branży – mówi Wiceminister Ireneusz Zyka. – Zależy nam, aby prawnie wspierać przedsiębiorców i instytucje zajmujące się produkcją wodoru. Technologie wodorowe mogą dać szanse na rozwój krajowego przemysłu, wyspecjalizowanych kompetencji kadrowych czy też nowe miejsca pracy dodaje.

Podkreślił również, że rozwój rynku zielonego wodoru daje ogromną szansę na dekarbonizację naszego kraju.

W planach jest ponadto stworzenie około pięciu dolin wodorowych, jako centrów badawczych. Znana jest też już lokalizacja jednej z nich, ma powstać na Dolnym Śląsku. Na Forum Ekonomicznym w Karpaczu ogłoszony będzie list intencyjny w tej sprawie.

W sprawie prawa wodorowego znana jest jedynie przybliżona data realizacji:

– Biorąc pod uwagę obecne doświadczenia legislacyjne, będziemy potrzebować około roku by projekt trafił do parlamentu, czyli w drugiej połowie przyszłego roku powinniśmy mieć prawo wodorowe – mówi Wiceminister Ireneusz Zyska

r 2VWyAiPZ7keEwA CrGvnas9GCzCactrnfwzpoNm2vAVPESr3TZ08X4oLmelDId1mHvcK1u xYSSQ4Al8ohJXlMqT NSA6I7HzcbfHt6oSj LB6yqwb0SrCDMCWa2qJPZlEiYhO=s0

Fot: Wiceminister Ireneusz Zyska o przyszłości wodoru/ źródło: gov.pl

Rosja realizatorem Europejskiej Strategii Wodorowej

Były wicepremier Rosji Anatolij Czubajs mówi, że rosyjski eksport wodoru do UE może wynieść 20-30 mld dolarów rocznie w ramach „Narodowego projektu o kolosalnej skali”.

Specjalny wysłannik prezydenta ds. relacji z organizacjami międzynarodowymi przekazał informację do rosyjskich rządzących o ogłoszonej w lipcu 2020 roku Europejskiej Strategii Wodorowej.

– To jest nowa branża, którą można zdecydowanie stworzyć na eksport… to narodowy projekt o kolosalnej skali, który możemy i powinniśmy wdrożyć w najbliższych latach, jeśli nie kwartałach  – powiedział Anatolij Czubajs podczas warsztatów zatytułowanych „Mechanizmy państwowego węgla regulacja: możliwe konsekwencje dla rosyjskiej gospodarki”.

Dodatkowo rosyjski premier Michaił Miszustin utworzył „grupę roboczą ds. wodoru” we współpracy z głównymi krajowymi firmami naftowo-gazowymi, aby koordynować przyszły eksport głównie niebieskiego wodoru do Europy i Azji.

Źródło: logistyka.net.pl, Recharge, gov.pl, biznesalert.pl, Fot: powermeetings.eu

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.