Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Krakowski Alarm Smogowy z myślą o dzieciach

Krakowski Alarm Smogowy z myślą o dzieciach

Edukacja na temat zanieczyszczeń powietrza oraz zmian klimatycznych jest współcześnie niezwykle ważna. To od niej zależy poziom świadomości mieszkańców poszczególnych miast i wsi w kwestii racjonalnego i ekologicznego podejścia do środowiska. Sprawę z tego doskonale zdaje sobie Krakowski Alarm Smogowy i najmłodszym oraz nauczycielom proponuje portal edukacyjny.

Portal edukacyjny przygotowany przez Krakowski Alarm Smogowy dla najmłodszych oraz młodzieży znajduje się pod adresem www.smog.edu.pl. Przeznaczony jest dla odbiorców w różnym wieku – od 4 do 14 lat. Darmowo udostępnia materiały, które w sposób atrakcyjny popularyzują wiedzę na temat smogu oraz konieczności walki z powodującymi go zanieczyszczeniami. Wśród nich znajdują się scenariusze lekcji (z myślą o nauczycielach i edukacji szkolnej), gry, audiobooki i filmy edukacyjne oraz rozmaite karty pracy. Za ciekawe opracowanie graficzne – ilustracje i animacje, odpowiada Anna Kaszubska-Dębska.

Reklama

Twórcy pomysłu wierzą, że rozmawianie o problemie smogu od lat najmłodszych przyniesie nie tylko długofalowe i pozytywne skutki, ale również będzie miało wpływ na to, co dzieje się aktualnie. Za przykład podają sytuację, w której to dzieci informują i przestrzegają rodziców przed paleniem śmieci  w piecach. A gdy dorosną, same zaczną wywierać wpływ na lokalne władze w celu poprawy sytuacji.

To nie jedyna inicjatywa dla najmłodszych podjęta w kwestii zanieczyszczeń powietrza. W 2017 roku wydana została książka dla dzieci pt. „Skok na smog”. Autorki:  Dorota Majkowska-Szajer i Anna Kaszuba-Dębska przygotowały ją we współpracy z Krakowskim Alarmem Smogowym.

Portal powstał w ramach projektu „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” i dofinansowany był ze środków programu LIFE Unii Europejskiej.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.