Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Krakowski „Obwarzanek się dusi” – relacja z debaty

Krakowski „Obwarzanek się dusi” – relacja z debaty

W czwartek, 5 grudnia w Pawilonie Wyspiańskiego w Krakowie odbyła się debata „Obwarzanek się dusi”. W jej ramach władze Krakowa i gmin ościennych dyskutowali jakie działania podjąć, by poprawić jakość powietrza rejonu tzw. obwarzanka krakowskiego.

Reklama

W debacie udział wzięli: Paweł Ścigalski – pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza, Krzysztof Wołos – wójt Wielkiej Wsi, Grzegorz Horwacik – kierownik wydziału ochrony środowiska Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, Anetta Kucharska – pełnomocnik wójta gminy Zabierzów ds. jakości powietrza oraz Filip Szatanik – zastępca dyrektora w departamencie środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Dążenie do poprawy jakości powietrza jest procesem długotrwałym. Chcemy w najbliższym czasie dokończyć wymianę palenisk, które jeszcze zostały na terenie miasta. Kolejną kwestią jest transport. Mamy do czynienia z bardzo dużą liczbą samochodów wjeżdżających codziennie do Krakowa. W czerwcu 2019 r. prowadzone były badania spalin z samochodów, wyniki poznamy jeszcze w tym roku. W przyszłym będziemy kontynuować program termomodernizacji budynków jednorodzinnych i dofinansowania instalacji solarnych i pomp ciepła – mówił Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Problem finansowania

Głównym problemem, z jakim zmagają się gminy Metropolii Krakowskiej, jest brak środków finansowych, które można by przeznaczyć na likwidację bezklasowych kotłów. Rządowy program „Czyste powietrze” – w obecnej formie – nie cieszy się popularnością wśród mieszkańców, a budżety gminne nie są w stanie pokryć wszystkich kosztów związanych z wymianą „kopciuchów”.  Według wyliczeń, po zakończeniu projektów, które realizowane są obecnie z funduszy europejskich, w rejonie „krakowskiego obwarzanka’ pozostanie jeszcze ok. 28 tys. bezklasowych kotłów.

Władze piętnastu gmin, które wchodzą w skład Metropolii Krakowskiej, 14 listopada br. zwróciły się z apelem do marszałka województwa małopolskiego i prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o stworzenie na lata 2020-2022 programu finansowania likwidacji kotłów, którego szacunkowy budżet miałby wynosić 190 mln zł.

Pomoże „janosikowe”?

Podczas dyskusji podniesiono temat tzw. „janosikowego”, czyli funduszu, który bardziej zamożne miasta – w tym Kraków – przeznaczają rokrocznie na rzecz biedniejszych gmin w Polsce. W przyszłym roku Kraków na ten cel przeznaczy 116 mln złotych. Apelowano, by zmienić zagospodarowanie tych środków i przekazać je właśnie na poprawę jakości powietrza i wymianę palenisk w gminach „obwarzanka krakowskiego”.

Debata, która odbyła się w Krakowie, była jedną z czterech poświęconych tym problemom. Poprzednie miały miejsce w Niepołomicach i Zabierzowie. Ostatnia odbędzie się 12 grudnia w Skale.

Partnerem cyklu debat jest Województwo Małopolskie. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.