Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Krążenie wody w przyrodzie

krążenie wody w przyrodzie

Krążenie wody w przyrodzie

Czy zastanawiasz się czasami, jak to jest, że zawsze mamy wodę? I nawet po długiej suszy nadchodzi deszcz? Ziemia istnieje już tyle lat, a wody nigdy nie zabrakło.

Reklama

Woda nie ginie

Obieg wody na Ziemi jest zamknięty. Oznacza to, że woda nigdzie nie „ucieka”. Nie przychodzi też z zewnątrz. Zmienia tylko miejsce swojego pobytu i stan skupienia. Można powiedzieć, że jest takim wędrowcem. Raz należy do rzeki, raz jest w morzu. Innym razem występuje jako chmura, pada jako deszcz albo śnieg. Bywa też mgłą. Jest to jednak wciąż ta sama woda.

Wszystko dzięki promieniowaniu słonecznemu

To promieniowanie słoneczne powoduje parowanie wody z rzek i jezior. Krople zmieniają się w parę wodną i unoszą coraz wyżej. Na wyższych poziomach powietrza szybko się schładzają i tworzą chmury. Kiedy jest ich dużo – spadają jako deszcz. Zabierają wtedy wszystkie napotkane zanieczyszczenia. Dlatego też deszczówka bywa tak różna od wody, jaką mamy w kranie. Kiedy chmura schłodzi się natychmiast do dużo niższej temperatury, powstaje śnieg. Wszystkie opady wsiąkają w ziemię i z niej, po filtrowaniu, trafiają do wód podziemnych. Mogą też od razu wpaść do morza lub rzeki. Tam promienie słoneczne powodują parowanie i… wszystko zaczyna się od początku.

Czy można ten proces zaobserwować?

Oczywiście! Wystarczy, że wybraną roślinę otoczysz foliową szklarnią i wystawisz na działanie promieni słonecznych. Ważne jest, żeby folia otaczała roślinę dość szczelnie. Roślina powinna też być podlana i mieć mały zbiornik wody.

Woda będzie parować i skraplać się na ściankach szklarni. Stamtąd spadnie na roślinę i ją podleje. W ten sposób można stworzyć swój własny zamknięty obieg wody. Bardzo podobny do tego, jaki mamy na Ziemi.

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Para wodna

Parowanie

Skraplanie

Stan skupienia

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.