1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kreatorzy najlepszych startupów nagrodzeni  w konkursie EEC Startup Challenge 

Kreatorzy najlepszych startupów nagrodzeni  w konkursie EEC Startup Challenge 

Pięć najbardziej innowacyjnych konceptów  biznesowych zostało nagrodzonych podczas gali wieńczącej drugi dzień XVI  Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Konkurs EEC Startup Challenge  wyróżnił odważne, kreatywne firmy i ich twórców. Ideą jest bowiem budowanie  relacji między młodymi biznesami a środowiskiem inwestorów. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

EEC Startup Challenge

– Od początku swojego istnienia Kongres sprzyja budowaniu i utrwalaniu relacji  biznesowych i zacieśnianiu współpracy pomiędzy podmiotami z wielorakich  branż i dziedzin. Dotyczy to również młodych podmiotów i świeżych konceptów biznesowych, które dzięki obecności w wydarzeniu, gromadzącym co roku kilkanaście tysięcy gości, mają niepowtarzalną szansę nawiązania kontaktów  procentujących w przyszłości. Konkurs EEC Startup Challenge to ważny projekt,  który umożliwia integrację startupów ze środowiskiem inwestorów  – powiedział Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu  Gospodarczego.

Spośród blisko 200. zgłoszonych projektów jury wytypowało grupę  16. finalistów. Podczas gali EEC Startup Challenge, która odbyła się 8 maja 2024  r,. poznaliśmy po jednym zwycięzcy w pięciu kategoriach – każdy z nich otrzymał  tytuł Startup Challenge Winner i będzie mógł m.in. skorzystać z kampanii  promocyjnej w mediach branżowych Grupy PTWP. Po raz pierwszy w historii  konkursu wręczona została Nagroda Internautów, którą przyznano w oparciu o głosowanie na najlepszy startup.

Oto grono tegorocznych laureatów: 

Każdego roku 3,3 miliona ton odpadów kawowych napędza w Europie problem  emisji CO2. EcoBean, zwycięzca w kategorii ENVIRONMENT, to startup, który  odpady po kawie, które w innym przypadku trafiłyby na wysypisko śmieci,  zamienia w cenne surowce, m.in. dla branży farmaceutycznej, kosmetycznej,  opakowaniowej i paszowej.

Drugi z wyróżnionych laureatów, Alpha Powders (w kategorii MODERN  ECONOMY), jest startupem, którego celem jest zrewolucjonizowanie komponentów wykorzystywanych do przemysłowego druku 3D. Opracowana  przez twórców projektu technologia sferoidyzacji pozwala na produkcję  tańszych, lepszych jakościowo i bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów  do druku, między innymi poprzez upcykling odpadów. 

Podwójnym zwycięzcą konkursu został startup Petsy, który odebrał statuetkę  zarówno w kategorii CLIENT & LIFESTYLE, jak i Nagrodę Internautów. Firma  stworzyła największy w Polsce i najszybciej rosnący marketplace łączący właścicieli psów i kotów z opiekunami (petsitterami). Zewnętrzna opieka nad czworonożnym pupilem czy doraźny spacer to dziś już nie tylko bardzo pożądane zajęcie, ale wręcz pełnowymiarowa usługa. Firma gwarantuje dostęp do prawie trzech tysięcy zweryfikowanych opiekunów zwierząt.

Firma ONYX, posługująca się unikatowym systemem TMS, odebrała nagrodę  w kategorii BUSINESS PROCESSES. Projekt ten, wykorzystując osiągnięcia  sztucznej inteligencji, pomaga w optymalizacji logistyki dla firm transportowych  i produkcyjnych. Wykorzystuje on zaawansowany silnik AI do szybkiego  planowania zleceń, co pozwala na znaczne przyspieszenie i redukcję tzw.  pustych kilometrów. 

Aktualnie ponad 50 milionów ludzi cierpi na demencję. Eksperci prognozują, że  grupa ta do 2050 roku wzrośnie aż do 152 milionów. Misją Vivid Mind, zwycięzcy  w kategorii HEALTH & BIOTECHNOLOGY, jest wczesne wykrycie demencji przy  użyciu sztucznej inteligencji i technologii obiektów dźwiękowych. Firma pracuje  nad aplikacją Memeo Health do opieki nad osobami chorymi na Alzheimera  i zmagającymi się z zaburzeniami funkcji poznawczych. 

Nagrodę specjalną, czyli zaproszenie do zainicjowanego przez Sebastiana  Kulczyka programu InCredibles – przedsięwzięcia mentoringowo-edukacyjnego  dla najbardziej innowacyjnych polskich startupów, otrzymała firma Flexi.pl. Jej  autorzy stworzyli portal wspierający zawodową aktywizację i rozwój osób  w wieku 50+.

Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego przyniosła jeszcze jedną nowość – konkurs CyberMarket, organizowany wraz z Krajowym Centrum  Kompetencji Cyberbezpieczeństwa – komórką organizacyjną Ministerstwa Cyfryzacji realizującą zadania w obszarze cyberbezpieczeństwa. Laureatem  konkursu została firma Elproma, która stała się jednym z głównych dostawców  rozwiązań telemetrycznych w regionie EMEA (państw położonych w Europie, na  Bliskim Wschodzie oraz w Afryce). Jest również polskim przedsiębiorstwem wspierającym bezpieczeństwo międzynarodowe poprzez akredytowany udział w pracach Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego przy ONZ. 

EEC Startup Challenge to wydarzenie towarzyszące Europejskiemu Kongresowi  Gospodarczemu, największej imprezie biznesowej w Europie Centralnej, od  pierwszej edycji (2009 rok) organizowanej przez Grupę PTWP.

Źródła: Europejski Kongres Gospodarczy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.