Kujawski Klaster Energii

Pierwszy krok ku stworzeniu w regionie Kujaw klastra energii stał się faktem za przyczyną listu intencyjnego, jaki został podpisany 28 marca 2017 roku. W uroczystości podpisania deklaracji wzięli udział m.in. wójt gminy Boniewo, wójt gminy Choceń, burmistrz Chodcza, burmistrz Izbicy Kujawskiej, burmistrz Lubienia Kujawskiego, burmistrz Lubrańca, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, prezes zarządu spółki Prosument Klaster OZE oraz wspólnik zarządzający kancelarią Ostrowski i Wspólnicy.

Inwestycja w postaci klastra energii będzie pierwszą taką inicjatywą w województwie kujawsko-pomorskim i jedną z pierwszych tego typu struktur na terenie działania lokalnego operatora dystrybucji energii. Celem klastra energii jest stworzenie lokalnego rynku energii dla poszczególnych gmin reprezentowanych w trakcie uroczystości.

Głównym założeniem twórców klastra jest budowa w jego ramach elektrowni fotowoltaicznych, biogazowni oraz elektrowni wiatrowych i wodnych.

Energia wytwarzana w ramach klastra będzie odsprzedawana na lokalnym rynku po bardzo atrakcyjnej dla odbiorców cenie. Ważnym aspektem jest również fakt, że nabywcami energii nie muszą być tylko przedsiębiorcy i jednostki samorządu terytorialnego, ale również odbiorcy indywidualni.

Jak informują twórcy i pomysłodawcy klastra energii, poszukiwani są inwestorzy gotowi zainteresować się tym przedsięwzięciem oraz uczestniczyć w jego rozwoju. Mile widziani są nie tylko przedsiębiorcy, ale również rolnicy.

Koordynatorem Kujawskiego Klastra Energii „Energia Kujaw” jest Stowarzyszenie PROSUMENT — Klaster Odnawialnych Źródeł Energii z siedzibą we Włocławku.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Energia cieplna

Następny artykuł

Energia elektryczna

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,